Sezon na mecie. Troska o rozwój

Rozmowa z prezesem Małopolskiego Związku Lekkiej Atletyki Grzegorzem Sobczykiem

- Kolejny sezon lekkoatletyczny za nami. Czas na podsumowania. Jaki on był dla Małopolski?

- Przede wszystkim zacznę od smutnego pożegnania. W tym roku pożegnaliśmy Czesławę Mentlewicz, medalistkę mistrzostw Polskich w biegach długodystansowych. W czasie swojej bogatej kariery zdobyła liczne medale krajowe w biegach długich na stadionie, ulicy oraz w przełajach. Po zakończeniu kariery w dalszym ciągu była związana z swym klubem LKS Kłos Olkusz, w którym pracowała jako trenerka. Dała się poznać jako osoba radosna i przyjacielska. Czesława Mentlewicz (z domu Pacia, urodzona w 1956 r.) zdobywała medale mistrzostw Polski w latach 1983-1995 na wielu dystansach, od 1500 m do maratonu. Wielokrotnie stawała na podium MP, mając takie osiągnięcia: złoty medal – półmaraton (1993), srebrne medale – 10 000 m (1984) i 20 km (1984), brązowe medale – bieg przełajowy (1983), 5000 m (1984), 20 km (1989) i maraton (1990).

- Żegnamy wybitną zawodniczkę i trenerkę, licząc, że jej osiągnięcia będą kontynuować następcy. Jakie były główne akcenty w minionym sezonie małopolskiej „królowej sportu”?

Czytaj więcej: Sezon na mecie. Troska o rozwój

Pół wieku ery tartanu

Mija właśnie pół wieku od 19. Igrzysk Olimpijskich w Meksyku (12–27 października 1968), które okazały się szczególne pod wieloma względami.

Pierwszy raz zorganizowano igrzyska w w Ameryce Łacińskiej. Olimpijski ogień rozszerzał się więc na kolejne kontynenty i na starcie w wyścigu do organizacji największej sportowej imprezy świata została tylko Afryka i to trwa do dziś (Antarktydy nie liczymy). Meksyk położony jest na wysokości aż 2200 metry nad poziomem morza, a więc olimpijczycy pierwszy raz natknęli się na poważne przeszkody, które zgotowała im natura, rozrzedzone powietrze - z wysiłku biegacze mdleli, w biegach długich wyniki nawet o minutę, dwie okazywały się gorsze od rekordów światowych. Odwrotnie było w sprintach i skokach, tu bito rekordy, w czym - poza wysokością – jeszcze pomagał im po raz pierwszy położony na bieżni i skoczni tartan.

Czytaj więcej: Pół wieku ery tartanu

Dwuboje zamknęły sezon

Na stadionie AWF w Krakowie rozegrano lekkoatletyczny Memoriał im. Aleksandra Moroza. Organizatorem była sekcja l.a. Cracovii 1906 przy pomocy Urzędu Miasta Krakowa i dawnych zawodników klubu.

Były to ostatnie zawody „królowej sportu” w naszym regionie w tegorocznym sezonie na stadionie. Wystartowało ponad 150 zawodników z 8 województw, z 26 klubów, a zawody przeprowadzono w formie dwubojów.

Czytaj więcej: Dwuboje zamknęły sezon

12 medali w Berlinie – na tropie Wunderteamu

Wielkim sukcesem biało-czerwonych zakończył się występ w 24. lekkoatletycznych mistrzostwach Europy seniorów w Berlinie. Polska w klasyfikacji medalowej zajęła 2. miejsce, zdobywając 7 złotych medali, 4 srebrne i 1 brązowy. W tej tabeli pierwsza była Wielka Brytania: 7-5-6, a trzecie Niemcy 6-7-6.

Złoto wywalczyli: Justyna Święty-Ersetic na 400 m, Małgorzata Hołub-Kowalik, Iga Baumgart-Witan, Patrycja Wyciszkiewicz i Justyna Święty-Ersetic w sztafecie 4x400 m, Paulina Guba w kuli, Anita Włodarczyk w młocie, Adam Kszczot na 800 m, Michał Haratyk w kuli, Wojciech Nowicki w młocie, srebro: Sonia Ennaoui na 1500 m, Marcin Lewandowski na 1500 m, Konrad Bukowiecki w kuli, Paweł Fajdek w młocie, brąz: Joanna Fiodorow w młocie.

Czytaj więcej: 12 medali w Berlinie – na tropie Wunderteamu

8 medali Małopolan w Lublinie

W Lublinie odbyły się 94. mistrzostwa Polski, w których małopolscy lekkoatletki i lekkoatleci włączyli się do skutecznej walki o medale.

W tegorocznych mistrzostwach kraju Małopolska miała trudniejszą sprawę. Ubył jej Michał Haratyk, który z AZS AWF Kraków wrócił do Sprintu Bielska-Białej. W Lublinie wykazał, że jest obecnie kulomiotem numer 1 w kraju, regularnie uzyskuje bardzo dobre wyniki, teraz miał 21,85 i wyprzedził halowego mistrza Europy Konrada Bukowieckiego (AZS UWM Olsztyn). Nie mogła w Lublinie wystartować ze względu na kontuzję Aleksandra Gaworska (AZS AWF Kraków), czołowa polska biegaczka na 400 m i płotkarka.

Mimo jej nieobecności właśnie płotki stały się silną bronią krakowian. Zarazem pokazała się w nich nowa fala krakowskiej lekkoatletyki. Klaudia Siciarz (AZS AWF) ma 20 lat i już sięgnęła po dominację w kraju wśród seniorek. Zdetronizowała Karolinę Kołeczek (AZS UMCS Lublin), która wygrywała płotki na MP 5 razy z rzędu. W finale 100 m ppł w Lublinie krakowianka miała świetny czas 12,74 choć z minimalnym wiatrem. - Jestem szczęśliwa – powiedziała. - Niedługo postaram się uzyskać jeszcze lepszy rezultat i to bez pomocy wiatru. - Podopieczna trener Ewy Ślusarczyk nie tylko dysponuje młodzieńczą energią, ale ma dobre warunki fizyczne, nie boi się walki ze starszymi, bardziej utytułowanymi rywalkami, ma już minimum PZLA na start w ME seniorów w sierpniu w Berlinie.

Czytaj więcej: 8 medali Małopolan w Lublinie

Medalowe szanse i starszych, i młodszych

W Lublinie od piątku do niedzieli rozegrane zostaną 94. lekkoatletyczne mistrzostwa Polski. Uczestnicy powalczą także o przepustki na ME do Berlina.

Europejski czempionat odbędzie się 7-12 sierpnia i występ w Lublinie jest ostatnią szansą dla tych lekkoatletów, którzy jeszcze nie mają minimum kwalifikacyjnego PZLA na zawody w Niemczech. Małopolska jednak nie może wystawić w Lublinie najsilniejszego składu. Ubyła czołowa zawodniczka, płotkarka Aleksandra Gaworska (AZS AWF), która niedawno zerwała więzadła krzyżowe w lewym kolanie. To eliminuje ją ze startów w tym roku, także zimą w hali.

- Do kontuzji doszło podczas treningu w Krakowie – informuje trener Andrzej Giza. - W trakcie biegu chciała nagle ominąć płotek, skręcić, ale źle postawiła nogę, kolec wbił się w tartan i zablokował ruch. Ola musiała poddać się operacji, rekonstrukcji w kolanie, nałożono jej na kolano stabilizator, czeka ją długa rehabilitacja, do sportu zapewne wróci na wiosnę.

Gaworska zimą w hali w sztafecie 4x400 m była wicemistrzynią świata. W tej sztafecie przed rokiem na MŚ na stadionie miała brąz, a na Uniwersjadzie złoto. Ten sezon na stadionie zaczęła obiecująco, na 500 m uzyskała najlepszy wynik w historii lekkoatletyki. W Lublinie miała walczyć o miejsce w reprezentacji do Berlina w sztafecie i na 400 m ppł, pech to przekreślił.

W porównaniu z ubiegłym rokiem nie wystartuje już barwach krakowskich kulomiot Michał Haratyk (AZS AWF), który po latach nauki w Krakowie wrócił do Bielska-Białej. Rok temu był mistrzem Polski, dwa lata temu wicemistrzem Europy, w tym roku dysponuje znakomitą formą, przekroczył 22 m (tak daleko nie pchał nawet dwukrotny mistrz olimpijski Tomasz Majewski), zwyciężył w ten weekend w Pucharze Świata w Londynie. Szeregi AZS AWF Kraków opuścili także chodziarz Jakub Jelonek (teraz Budowlani Częstochowa) oraz Rafał Sikora (AZS AWF Katowice).

Mimo braku Gaworskiej biegi płotkarskie w Zamościu mogą być jednak mocną stroną Małopolan. O krajowy medal powalczy na 100 m ppł Klaudia Siciarz (AZS AWF). 20-latka czyni stałe postępy, na swym dystansie zeszła już poniżej granicy 13 sekund, przewodzi liście krajowej i ma minimum do Berlina. Podobnie minimum na ME uzyskał Jakub Mordyl (AZS) na 400 m ppł i w Lublinie chce potwierdzić swą kandydaturę do startu w stolicy Niemiec. Ponadto na 400 m ppł zadebiutuje utalentowana 20-letnia Katarzyna Martyna (Wawel), która zamierza powalczyć o finał MP.

- Trzymamy kciuki za Olę Gaworska, aby jak najszybciej wróciła do sportu – mówi prezes MZLA Grzegorz Sobczyk. - W ubiegłorocznych MP w Białymstoku Małopolska wywalczyła 8 medali. Powtórzenie tego osiągnięcia będzie wypełnieniem naszego zadania. Obok pary płotkarskiej Siciarz – Mordyl do medalu z naszego okręgu kandydują kulomiotki Aldona Żebrowska (AZS AWF) i Anna Niedbała (Wawel), może któraś z nich wypełni nawet minimum do Berlina… W skoku w dal Mateusz Różański (AZS PWSZ Tarnów), jeśli znacznie poprawi rekord życiowy, to nie tylko ma szansę zostać medalistą, ale i znaleźć się w ekipie na ME. O miejsca na podium MP powalczą: na 1500 m lub 5000 m Katarzyna Broniatowska (AZS AWF), Justyna Ostrowska (AZS AWF) w trójskoku, Justyna Konior (AZS AWF) wzwyż, Adam Czerwiński (Lider Siercza) na 1500 m, Angelika Faka (Wawel) w dal oraz inni nasi reprezentanci....

- Mam nadzieję na udany występ Małopolan w Lublinie – kontynuuje Grzegorz

Sobczyk. - Podobny do startu naszych zawodników w młodzieżowych mistrzostwach Polski do lat 23 w Sieradzu, gdzie zdobyliśmy 11 medali. W niedawno rozegranym na stadionie AWF w Krakowie czwórmeczu lekkoatletycznym potwierdzili swą klasę młodzi Klaudia Siciarz, Anna Niedbała i Jakub Mordyl, wygrywając swe konkurencje. Mecz zakończył się wygraną Polski z Czechami, Słowenią i Węgrami, był udany organizacyjnie i sportowo, a mógł się odbyć dzięki wydatnej pomocy PZLA i Urzędu m. Krakowa. Z kolei po mistrzostwach Polski w seniorów będziemy ściskać kciuki za występ naszych młodszych podopiecznych. 27-29 lipca odbędą się na Stadionie Śląskim w Chorzowie Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży z udziałem dziewcząt i chłopców 16- i 17-letnich. W gronie tych, którzy mogą powalczyć o podium są m.in. Oliwia Sowa (MLUKS Tarnów, trener Halina Grech) na 800 m, Weronika Nagięć (Wieliczanka, trener Maciej Giza) na 100 m ppł, Maciej Kopeć (Wawel, trener Jerzy Kaduszkiewicz) na 110 m ppł i 400 m ppł, Piotr Główczyk (Wawel, trener Jerzy Kaduszkiewicz) w trójskoku, Maciej Czyszczoń (MKS Rabka, trener Wiesław Perucki) na 100 m, Mateusz Olszówka (AZS PWSZ Tarnów, trener Jarosław Wałaszek) w skoku w dal.

Taka jest opinia prezesa Sobczyka. Z krakowskich sukcesów dodajmy jeszcze, że w kategorii 15 lat liderką krajowej listy została Julia Sobczyk (Wawel), która w Bielsku-Białej uzyskała w skoku wzwyż wynik 1,73, uzyskując minimum Europejskiej Federacji na mistrzostwa kontynenty juniorów do Gyoer (Węgry). Niestety, nie mogła pojechać na te zawody, bo regulamin dopuszcza uczestników od 16 roku życia. Niemniej Julia wykazała, że rośnie nowy talent...

Jan Otałęga

Zwycięstwo w czwórmeczu

W Krakowie na stadionie AWF w czwórmeczu lekkoatletycznym zawodniczek i zawodników do lat 23 triumfowała Polska. Dobrze spisali się młodzi krakowianie.

Biało-czerwoni wywalczyli w ogólnej punktacji 495 pkt i wyprzedzili Czechy 376, Węgry 304 i Słowenię 162. To trzeci czwórmecz tych zespołów (pierwszy w naszym kraju), za każdy razem wygrywała Polska.

W trakcie zawodów bieg na 100 m ppł wygrała Klaudia Siciarz (AZS AWF Kraków)) z doskonałym czasem 12.94. To jej rekord życiowy (poprzedni wynosił 13.12), trzeci w Europie do lat 23, stawiający Siciarz na 12. miejscu w historii polskiej lekkoatletyki. - Wierzyłam w taki rezultat – powiedziała po biegu 20-letnia podopieczna trener Ewy Ślusarczyk. - Mam już minimum na sierpniowe mistrzostwa Europy seniorów w Berlinie, wcześniej będą mistrzostwa Polski w Lublinie, to są moje główne cele w sezonie. Wierzę, że pomyślna passa będzie kontynuowana.

Minimum do Berlina uzyskał także 22-letni Jakub Mordyl (AZS AWF Kraków), wygrał na 400 m ppł w czasie 50.17, bijąc rekord życiowy o ponad pół sekundy. Przed pochodzącym z Woli Rzędzińskiej, a obecnie studiującym w Krakowie na Uniwersytecie Rolniczym 22-letnim zawodniku otwiera się także szansa występu w europejskim czempionacie w stolicy Niemiec.

Trzecia była na 400 m ppł Katarzyna Martyna (Wawel) 59.89.

- W tym sezonie pobiłam swe rekordy w płotkach jak i na 400 m. Sezon halowy straciłam przez kontuzję, więc teraz cieszę się z osiągnięć – powiedziała na mecie.

Wyniki Siciarz i Mordyla uznano za najbardziej wartościowe w czwórmeczu, a a cała trójka talentów wskazuje, że Kraków staje się nową siłą w polskich biegach przez płotki.

Z kolei Anna Niedbała (Wawel) zwyciężyła w kuli 15.91. Dobry wynik w skoku w dal, najlepszy w sezonie, osiągnął Mateusz Różański (AZS PWSZ Tarnów) 7.80, mając zresztą ten tylko skok w konkursie niespalony

Drugi na 1500 m przybiegł Andrzej Kowalczyk (Wawel) 3:48.50, trzecia w dal była Angelika Faka (Wawel) 5.90, a Mariola Karaś (AZS AWF Kraków) przypieczętowała na ostatniej zmianie zwycięstwo Polek w sztafecie 4x400 m 3:37.82.

Następny czwórmecz za 2 lata na Węgrzech.

Jan Otałęga

Medalowy plon młodych

Medalowy plon młodych

11 medali wywalczyli młodzi lekkoatleci z Małopolski podczas mistrzostw Polski do lat 23. Trzykrotnie na podium stanęła Klaudia Siciarz.

Płotkarka AZS AWF Kraków okazała się bezkonkurencyjna w biegu na 100 m ppł, wygrywając czasem 13,12. Z kolei na 100 m była druga 11,89, ulegając tylko reprezentantce kraju Ewie Swobodzie (AZS AWF Katowice). W sztafecie 4x100m wraz z koleżankami AZS AWF Kraków Justyną Bryzek, Karoliną Cuber i Karoliną Kozłowską Siciarz zdobyła brąz czasem 46,89.

Dwukrotnie na najwyższym podium stanął Jakub Mordyl (AZS AWF Kraków), wygrał bieg na 400 m ppł 51,46, a także z biegaczami akademickiego klubu Mariuszem Jurczykiem, Patrykiem Marmonem i Sebastianem Szkołą sztafetę 4x400 m z wynikiem 3.14,89. Skok w dal wygrał tarnowianin z AZS PWSZ Mateusz Różański, mając wynik 7,65.

Srebro podczas tych MP przypadło Katarzynie Martynie (Wawel) na 400 m ppł 60,11, Annie Niedbale (Wawel) w kuli 16,13, także AZS AWF Kraków w sztafecie 4x100 m 41,48, biegli w składzie: Sebastian Szkoła, Jakub Janiak, Łukasz Żak i Artur Wasilewski. Brąz zdobyli: Mariola Karaś (AZS AWF Kraków) na 400 m 54,05 i Filip Sacha (AZS AWF Kraków) w trójskoku 14,92.

W tabeli medalowej klubów AZS AWF Kraków zajął 3. miejsce (3-2-3), najlepszy był OŚ AZS Poznań (5-4-1), W klasyfikacji klubowej triumfował AZS AWF Kraków 315 pkt, 15. Wawel 86, 23. AZS PWSZ Tarnów 53, sklasyfikowano 76 klubów.

(jot)

Małopolska „królowa” w blokach - II

Jaka jest teraz kondycja małopolskiej „królowej sportu”, jakie jej perspektywy, czy doczekamy się znowu medalistów najważniejszych imprez w kraju i za granicą, pochodzących z naszych klubów?

W pierwszym odcinku zajmowaliśmy się blokiem lekkoatletycznym konkurencji sprinterskich i płotkarskich. Teraz kolej na blok biegów średnich i długich oraz opinie o tym fachowców.

Kraków miał wielu biegaczy znakomitej klasy. Przypomnieć można choćby Wacława Soldana (Cracovia), który przed wojną rywalizował z legendarnym z Januszem Kusocińskim. W latach powojennych do asów polskiego Wunderteamu należeli długodystansowcy Wawel Stanisław Ożóg i Edward Stawiarz. Po halowe mistrzostwo USA oraz medale w mistrzostwach Europy sięgał średniodystansowiec Henryk Szordykowski (Wawel). W latach 70. i 80. Kraków chlubił się dwiema biegaczkami Wisły: Elżbietą Katolikową oraz Celiną Sokołowską, które dominowały w kraju na dystansach średnich i długich, przysparzając też laurów reprezentacji. W ostatnich latach błyszczał w biegach na 3000 m z przeszkodami talent Wioletty Frankiewicz (AZS AWF Kraków), uczestniczki Diamentowej Ligi, medalistki ME. Niedawno medal na 1500 m z halowych ME przywiozła Katarzyna Broniatowska (AZS AWF Kraków).

Czy dzisiejsi biegacze i biegaczki z Małopolski pójdą w ich ślady?

Czytaj więcej: Małopolska „królowa” w blokach - II

Małopolska „królowa” w blokach - I

Dogonić Sobottową i Urbasia!

Małopolska lekkoatletyka przekroczyła 95 lat swej oficjalnej działalności. Były na tej drodze lata chwały, jak i momenty trudne. Jaka jest kondycja „królowej sportu” dzisiaj? W kilku odcinkach przedstawimy aktualną sytuację, wspierając się opiniami ekspertów, naszych szkoleniowców. Zajmiemy się blokami konkurencji, na początek blok biegów sprinterskich z 400 metrami, także płotkarskich, kobiet i mężczyzn.

W tych konkurencjach Kraków nieraz dominował na polskiej scenie lekkoatletycznej. Wspomnijmy choć czasy Barbary Sobottowej, trzykrotnej olimpijki i dwukrotnej złotej medalistki mistrzostw Europy (200 m i i sztafeta 4x100 m ), jej koleżanki Marii Kusion-Bibro, albo lata nie tak odległe kiedy na przełomie XX i XXI wieku ton walce sprinterów w Polsce nadawali krakowianie. Marcin Urbaś przeszedł do historii polskiego sportu, przekraczając granicę 20 sekund na 200 m, Marcin Nowak był medalistą w sztafecie mistrzostw Europy, po nich wygrywał setkę na MP Dariusz Kuć. Oni wszyscy zawiesili wysoko poprzeczkę dla następców. Obecnie pod Wawelem nie mamy takich sprinterów, czy sprinterek. Wyróżnia się jedynie na 400 m i 400 m przez płotki Aleksandra Gaworska, medalistka mistrzostw świata w sztafecie 4x400 m. Błysnął też płotkarski talent do niedawna juniorki Klaudii Siciarz, rekordzistki świata juniorek na 60 m ppł. w hali.

Czytaj więcej: Małopolska „królowa” w blokach - I

Rekordowe czasy, udane powroty

Na stadionie AWF w Krakowie Małopolski Związek Lekkiej Atletyki zorganizował zawody- Memoriał Trenerów - będący praktycznie otwarciem nowego sezonu na stadionach.

Zawody uczciły pamięć zmarłych, zasłużonych szkoleniowców „królowej sportu” w okręgu małopolskiego: Jana Puchera, Bogusława Swiby i Kazimierza Świerzowskiego. Padły dobre wyniki. Bieg na nietypowym dystansie 500 m wygrała medalistka ubiegłorocznych MŚ w Londynie, uznana przez „Dziennik Polski” sportowym odkryciem 2017 roku w Małopolsce Aleksandra Gaworska. Biegaczka AZS AWF uzyskała czas 1.08,65 , z którego bardzo zadowolony był jej trener Andrzej Giza, bo rezultat wykazał, że wytrwała praca treningowa owocuje. To najlepszy wynik w kraju w historii polskiej lekkoatletyki. Poprzedni najlepszy czas też należał do Gaworskiej, był prawie o sekundę gorszy. Zawodniczka pozytywnie podsumowała swój występ na tartanie w Krakowie. - Przepracowałam dużo czasu na obozach, byłam w Afryce, Hiszpanii, Zakopanem, Miałam trudny sezon halowy. Teraz, od maja, pora na pokazywanie się na bieżni. Z rezultatu się cieszę. Mam nadzieję, że praca na treningach przełoży się na dobre efekty na stadionach. Mój cel w tym roku to mistrzostwa Europy w Berlinie. Chciałabym biegać tam w reprezentacyjnej sztafecie 4x400 m oraz na 400 m przez płotki. Niebawem więc przystąpię do biegów płotkarskich. Oby tylko zdrowie dopisywało, na razie nie jest źle – podsumowała Aleksandra Gaworska. Druga w tym biegu była kolejna podopieczna trenera Andrzeja Gizy Mariola Karaś z rekordem życiowym 1.10,41 (AZS AWF Kraków).

Memoriały bieg pamięci trenera Jana Puchera na 1000 m wygrał Adam Czerwiński (Lider Siercza). Czas 2.21,44 jest jego rekordem życiowym. Były biegacz Wawelu bardzo się ucieszył z tego rezultatu. - Po kilku latach rozłąki z bieganiem na stadionach, postaram się wrócić do krajowej czołówki na średnich dystansach. Ten plan pogodzę to z moją pracą nauczyciela w szkole i trenowaniem młodzieży w Sierczy koło Wieliczki– stwierdził Czerwiński. W tym mityngu kolejne miejsca na 1000 m za Czerwińskim zajęli: Andrzej Kowalczyk 2.27,02 i Szymon Dobaj 2.27,79, obaj z Wawelu, podopieczni trenera Grzegorza Sobczyka. Na 1000 m kobiet zwyciężyła Katarzyna Chryczyk 2.49,69 (AZS AWF Kraków, trener Wacław Mirek).

Czytaj więcej: Rekordowe czasy, udane powroty

Co debiut, to medal

Rozmowa z Aleksandrą Gaworską, wicemistrzynią halowych MŚ

- Serdeczne gratulacje za srebrny medal, zdobyty podczas halowych, lekkoatletycznych mistrzostw świata w Birmingham w sztafecie 4x400 metrów!

- Dziękuję bardzo. Podium stanowiło dla nas marzenie i cel. Amerykanki były poza zasięgiem, choć dystans Polek do nich się zmniejsza. Trener kadry Andrzej Matusiński motywował nas do walki. W finale byłyśmy trzecie, ale szybko okazało się, że druga na mecie sztafeta Jamajki została zdyskwalifikowana. Nam przypadło srebro, zarazem poprawiłyśmy rekord Polski w hali o ponad 2 sekundy.

- Po finale sztafet było sporo zamieszania z dyskwalifikacjami…

- Tak, bo ukarano też Brytyjki, ale niebawem cofnięto im karę. Jamajki zostały zdyskwalifikowane słusznie, bo za błąd w ustawieniu w strefie zmian. Z kolei protestowały Ukrainki, że Patrycja Wyciszkiewicz przeszkodziła w biegu ich zawodniczce, ale sędziowie tego nie uznali. Mówiono, że groźba kary wisi też nad sztafetą USA, bo jedna z Amerykanek miała przekroczyć linię toru, ale film tego nie potwierdził.

- Nie tak dawno Pani nie była pewna swych występów w hali w tym roku…

Czytaj więcej: Co debiut, to medal

Krakowska jedynaczka w Birmingham

W Birmingham (Wielka Brytania) od czwartku do niedzieli trwać będą 17. halowe mistrzostwa świata w lekkoatletyce z udziałem 27-osobowej ekipy polskich lekkoatletów.

Jedyną osobą z Krakowa w polskiej reprezentacji jest 23-letnia biegaczka z AZS AWF Aleksandra Gaworska, aspiruje do sztafety 4x400 m. - Nie byłam pewna występów tej zimy – mówi podopieczna trenera Andrzeja Gizy. - Najpierw leczyłam kontuzję, przepadła mi część treningów. Teraz jestem zdrowa, w halowych mistrzostwach Polski w Toruniu byłam na 400 m czwarta, co zadecydowało o powołaniu mnie do reprezentacji. Do sztafety kandyduje u nas sześć biegaczek, o wyborze czwórki startujących zadecydują trenerzy już w Birmingham. Mam nadzieję zmieścić się w tym kwartecie. To byłby mój debiut w mistrzostwach świata w hali. W poprzednim sezonie zdobyłyśmy brąz na MŚ na stadionie, teraz po cichu taki cel też się pojawia, ale będzie trudno. Niemniej liczę na udany występ całej ekipy polskiej w Birmingham.

Czytaj więcej: Krakowska jedynaczka w Birmingham

95 lat „królowej sportu” - 12

95 lat „królowej sportu” - 12

Dziesiątka asów nad asami

To już ostatni, 12. felietonowo-wspomnieniowy odcinek. Kończy się rok, który był jubileuszowym: 95-lecia oficjalnej działalności lekkoatletyki na ziemi krakowskiej. I właśnie na tych łamach miałem miłą okazję przypomnieć największe dokonania asów krakowskiej „królowej sportu” w minionym 95-leciu.
Ten jubileusz uczcił ostatnio Małopolski Związek Lekkiej Atletyki. Na uroczystym spotkaniu w ośrodku w Osieczanach zjawili się trenerzy, działacze, niektórzy zawodnicy z całego regionu. Prezes MZLA Grzegorz Sobczyk podsumował dokonania, omówił aktualną sytuację lekkoatletyki w Małopolsce. Z kolei zasłużonym szkoleniowcom i działaczom przekazał dyplomy honorowe. Dzieje małopolskiej „królowej sportu” w 95-leciu nakreślił wiceprezes związku Jakub Sowiński.
Mnie przypadła przyjemność prelekcji o największych gwiazdach l.a naszego regionu. Zadanie nie było łatwe, pod Wawelem trenowało i startowało kilkaset wybitnych postaci z bieżni, skoczni czy rzutni i o nich można byłoby mówić godzinami. Trzeba było dokonać selekcji. Wybrałem 10 asów 95-lecia, a tu poniżej ich przedstawiam. O każdym tylko parę słów, bo byli oni bohaterami poprzednich 11 odcinków. I jeszcze osobisty dopisek - całą dziesiątkę miałem okazję poznać i wielokrotnie rozmawiać. Zaczynam od miejsca 10.

10. Antoni Chrzanowski
To ukłon w stronę czasów najdawniejszych, gdy powstawała lekkoatletyka na ziemi krakowskiej. Starszy o rok od klubów Cracovii i Wisły, mieszkał koło Błoń. Lubił biegać, zapisał się do sekcji l.a. Wisły, trenował na deptaku przy Parku Jordana. Biegał na 200, 400, startował też we Lwowie, W-wie, zdobył mistrzostwo wojskowe kraju na 100 m. Na mej liście jest symbolem czasów pionierskich l.a w Krakowie, aż do końca XX wieku był żywym świadkiem historii.

Czytaj więcej: 95 lat „królowej sportu” - 12

95 lat „królowej sportu” - 10

Sprintem w nowy wiek

W wiek XXI małopolska lekkoatletyka weszła z wielką gwiazdą światowego formatu w swych szeregach – Robertem Korzeniowskim. Chodziarz krakowskiego Wawelu 4-krotnie został mistrzem olimpijskim, 3 razy mistrzem świata i 2 razy mistrzem Europy. Swoją karierę zakończył w 2004 roku.

W tym czasie mocną grupę lekkoatletów w małopolskim regionie stanowili biegacze, szczególnie sprinterzy z AZS AWF Kraków oraz Wawelu. W 1998 roku coraz głośniej było o młodym biegaczu z akademickiego klubu, 200-metrowcu Marcinie Urbasiu. Swe pierwsze sportowe kroki stawiał pod okiem trener Ewy Ślusarczyk w SKS Kusy, potem przeszedł do AZS AWF w ręce trenera Lecha Salamonowicza. Sprinter awansował do kadry narodowej i miał pełne szansę występu w mistrzostwach Europy w Budapeszcie. Niestety, kontuzja uniemożliwiła mu start, z trybun oglądał jak jego koledzy wywalczyli w stolicy Węgier w biegu sztafetowym 4x100 m brązowy medal. Za rok talent Urbasia eksplodował i usłyszała o nim cała sportowa Polska. Podczas mistrzostw świata w Sewilli uzyskał w półfinale na 200 m rewelacyjny czas 19,98 s. Jako pierwszy Polak i drugi białoskóry sprinter w historii pokonał na tym dystansie barierę 20 sekund. Ten rekord Polski trwa już 19 lat i nikt na razie w kraju nie zbliżył się do wyniku Urbasia. W finale w Sewilli krakowianin był 5.

Czytaj więcej: 95 lat „królowej sportu” - 10

95 lat „królowej sportu” - 8

Triumfy na bieżni i w hali

Oto kolejnych garść wspomnień z 95 lat działalności lekkoatletycznej w Małopolsce.

Celina Sokołowska była najlepszą polską zawodniczką w biegach długich na przełomie lat 70. i 80. Biegaczka krakowskiej Wisły wywalczyła aż 25 medali mistrzostw Polski juniorek i seniorek na stadionie, w hali i przełajach, wszystkie na dystansach 1500 m i 3000 m, w tym mistrzynią kraju zostawała 17-krotnie , 14 razy jako seniorka. Ustanawiała rekordy Polski na obu swych dystansach. W 1976 roku w marokańskim Rabacie wywalczyła srebrny medal w drużynowym czempionacie globu w biegu na przełaj.

Zaczynała karierę sportową w Budowlanych Kielce. Potem trafiła do sekcji l.a. Wisły Kraków, gdzie brylowała w biegach średnich Elżbieta Katolik. Obie zawodniczki uczyniły klub „Białej Gwiazdy” czołowym w biegach na arenie krajowej, udanie startowały za granicą. Z kolei wybitnym przedstawicielem Wisły wtedy w biegach był maratończyk, olimpijczyk z Moskwy Zbigniew Pierzynka.

Czytaj więcej: 95 lat „królowej sportu” - 8

95 lat „królowej sportu” - 6

Fundamenty pod gmach „królowej”

Bardzo blisko do jubileuszu stulecia oficjalnej działalności lekkoatletycznej w Małopolsce.

Dziś kolejna kartka z jej dziejów.

Czasy powojenne to stopniowe dźwiganie się do wyżyn sportu polskiego, w tym krakowskiego. Popularna była piłka nożna, ale osiągnięciami przewyższyły ją wtedy inne dyscypliny sportu jak lekkoatletyka. W barwach Wisły biegał Stefan Widerski, powojenny mistrz Polski w biegach na 1500 m oraz w hali na 800 m. Jako młody chłopak mieszkał przy Kazimiera Wielkiego, a często zachodził na Rynek do matki, która pracowała w księgarni. Tam spotkał piłkarza Wisły Stefana Szumilasa, który chłopcu podarował bilet na mecz. To związało Widerskiego z klubem „Białej Gwiazdy”, ale niebawem wojna przerwała sportową pasję. Widerski działał w AK. Dopiero po wojnie mógł zająć się sportem. Zaczynał od piłki, ze względu na wrodzoną szybkość ustawiano go na skrzydle. Niemniej młody piłkarz rozwinął skrzydła na innym polu…. Trener lekkoatletyki Wacław Sidorowicz postanowił zrobić z niego biegacza. Widerski trenował systematycznie, także zimą w hali przy ulicy Zwierzynieckiej i wysunął się na czoło średniodystansowców w okręgu krakowskim. Uzyskał najlepszy czas w Polsce na 1500 m. Za nim podążyli inni Małopolanie. Podczas mistrzostw Polski w 1948 roku w Poznaniu zwycięskie podium po finale 1500 m opanowała trójka biegaczy z Wisły. Pierwszy był Stefan Widerski, za nim Tadeusz Kwapień i Zbigniew Boczar. Widerski popisał się niezwykłym wyczynem podczas MP sztafet 3 x1000 m, odebrał pałeczkę, gdy rywale byli 50 metrów z przodu, ale po zaciętej pogoni wyprowadził klub na 2. miejsce. Miałem okazję poznać nestora krakowskich biegów średnich. Pan Stefan tak wspominał:

Czytaj więcej: 95 lat „królowej sportu” - 6

95 lat „królowej sportu” - 4

Igrzyska z pechem

Krakowska lekkoatletyka obchodzi 95-lecie. To kolejna kartka z jej dziejów.

Pod koniec lat 50. narodził się polski Wunderteam. Jednak nie tylko lekkoatleci stanowili o jego sile. Do czołówki międzynarodowej awansowały też kobiety. Poprzednio opisałem już rolę sprinterki AZS Kraków Barbara Sobottowej, mistrzyni Europy na 200 metrów oraz w sztafecie, w tworzeniu potęgi polskiej lekkoatletyki, dziś kolej na inne lekkoatletki z małopolskiego regionu.

Urszula Figwer była na przełomie lat 50. i 60. czołową oszczepniczką świata. Zawodniczka krakowskiego AZS została dwukrotnie olimpijką, w Melbourne w 1956 roku zajęła w finale 5. miejsce, 4 lata potem w Rzymie – 6. Zdobyła akademickie wicemistrzostwo świata w 1959 roku w Turynie, 3 razy została mistrzynią Polski. Stanowiła bardzo silny punkt reprezentacji Polski i wiele lat brylowała w swej konkurencji w kraju.

Czytaj więcej: 95 lat „królowej sportu” - 4

95 lat „królowej sportu” - 3

Byli podporą Wunderteamu

Oto trzeci odcinek z 95-letnich dziejów „królowej sportu” pod Wawelem. Czas po drugiej wojny światowej to żywiołowy rozwój sportu w Polsce, a lekkoatletyka wśród różnych dyscyplin sportowych wysuwała się na czoło. W latach 50. zbudowano w kraju silną drużynę narodową w biegach, skokach i rzutach.
W popularnych wtedy meczach międzypaństwowych biało-czerwoni lekkoatleci gromili rywali z obydwu państw niemieckich, Wielkiej Brytanii, Włoch, czy też Federacji Rosyjskiej. Dlatego nasz zespół trafnie ochrzczono Wunderteamem – cudownym zespołem. Tylko Amerykanie byli poza zasięgiem Polaków. W tych meczach każdy kraj wystawiał po dwóch zawodników w każdej konkurencji, zwycięzca każdej otrzymywał 5 pkt, drugi – 3, trzeci 2 i ostatni – 1. Do końcowego rezultatu meczu liczyła się suma punktów. Mecze trwały po dwa dni, w Polsce gromadziły dziesiątki tysięcy widzów, przeważnie na Stadionie Dziesięciolecia w Warszawie (100 tysięcy na spotkaniu Polska – USA!) oraz miliony przy radioodbiornikach (telewizja była jeszcze powijakach).

Czytaj więcej: 95 lat „królowej sportu” - 3

Młodzi chcą trenować u „królowej”

Kolejny sezon „królowej sportu” za nami. O dokonaniach polskich lekkoatletów było głośno, swą cegiełkę do sukcesów kadry seniorów podczas mistrzostw świata w Londynie, a także w trakcie innych imprez dołożyli także Małopolanie, jak biegaczka Aleksandra Gaworska, brązowa medalistka MŚ w sztafecie 4x400 m, czy kulomiot Michał Haratyk (oboje AZS AWF Kraków), 5. w MŚ.

Na zapleczu kadry seniorów także było ciekawie. Małopolscy młodzi lekkoatleci też mieli czym się cieszyć w mijającym roku. Złote medale w młodzieżowych mistrzostwach Europy do lat 23 w Bydgoszczy wywalczyły w sztafecie 4x400 m zdobyły Aleksandra Gaworska oraz Mariola Karaś (obie AZS AWF Kraków), szkolone przez Andrzeja Gizę. Monika Nowak (AZS AWF Kraków) w dysku znalazła się w finale tychże MME; trenowała u Kazimierza Rusina, obecnie pod okiem Dominiki Tomczak.

Dwa medale przywiozły krakowianki z mistrzostw Europy juniorów do lat 19 w Grossetto. Klaudia Siciarz (AZS AWF Kraków) wywalczyła brąz w biegu na 100 m przez płotki, trenuje ją Ewa Ślusarczyk, także brąz stał się udziałem kulomiotki Anny Niedbały (Wawel Kraków), szkolącej się u Jana Michniaka. 4. miejsce zajęła w tym włoskim mieście sztafeta Polski 4x400 m, wśród której biegła Katarzyna Martyna (Wawel Kraków), trenująca pod kierunkiem Mariusza Pasia. 6. miejsce w skoku w dal zajął Mateusz Różański (AZS PWSZ Tarnów), jego trener to Jarosław Wałaszek.

Ponadto zimą w hali Siciarz ustanowiła w biegach na 60 m przez płotki rekordy juniorek i świata.

Czytaj więcej: Młodzi chcą trenować u „królowej”

5 medali krakowian w MPS

W Bydgoszczy zakończyły się lekkoatletyczne mistrzostwa Polski, które zarazem były okazją do zdobycia minimów PZLA do igrzysk w Rio i ME w Amsterdamie.

Burze i gradobicia nie przeszkodziły Pawłowi Fajdkowi (Agros Zamość) w osiągnięciu znakomitego wyniku 81,87 w rzucie młotem. Lider tegorocznej światowej tabeli ustanowił rekord mistrzostw Polski. - Rzucałem w takim rytmie jak zmienna pogoda – stwierdził polski mistrz świata. – Niektóre próby były dalekie, inne nieudane. Jestem jednak zadowolony, bo umocniłem się na czele światowej listy. Na razie myślę o mistrzostwach Europy w Amsterdamie, bo są za dwa tygodnie, a igrzyska dopiero w sierpniu. Chcę w Holandii być w formie...

Czytaj więcej: 5 medali krakowian w MPS

Młodzi chcą sięgać do gwiazd

Trzech medalistów mistrzostw Europy i Świata w lekkiej atletyce spotkało się z młodzieżą nowohuckich szkół, by przybliżyć jej tajniki sportu.

Spotkanie zorganizował Małopolski Związek Lekkiej Atletyki przy współudziale Gimnazjum im. Bogdana Jańskiego na osiedlu Niepodległości, znane z wielu sportowych inicjatyw. Uczniowie i uczennice mogą poza nauką rozwijać swe sportowe pasje. Spotkanie nosiło hasło: „Nie bój się sięgać gwiazd!” współuczestnikami byli: Urząd Krakowa, Miejskie Centrum Profilaktyki Uzależnień, MOS Kraków-Wschód oraz MZLA, których przedstawiciele pojawili się w nowohuckim gimnazjum.

Zaproszonymi asami „królowej sportu” byli: Marcin Urbaś (AZS AWF Kraków), już po zakończeniu kariery, olimpijczyk, halowy mistrz Europy na 200 m, Grzegorz Sudoł (AZS AWF Kraków), wciąż startujący chodziarz, medalista MŚ i ME, marzący teraz o wyjeździe na swe czwarte igrzyska olimpijskie oraz trener chodu Ilja Markow, były wicemistrz olimpijski i mistrz świata w barwach Rosji w marszu na 20 km, od lat szkoleniowiec w Małopolsce, prezes stowarzyszenia Niepołomice Biegają. Zaproszone zostały też dwie utalentowane lekkoatletki, stojące u progu kariery: skoczkini wzwyż, młodzieżowa mistrzyni Polski z ub. roku Justyna Konior (AZS AWF Kraków) oraz kulomiotka, medalista OOM Anna Niedbała (Wawel Kraków).

Czytaj więcej: Młodzi chcą sięgać do gwiazd

Ostatni olimpijski sezon

Rozmowa z GRZEGORZEM SUDOŁEM

Grzegorz Sudoł z prywatnego archiwum zdjęć

- Pokonanie ostatnio na mityngu halowym w Bratysławie dwóch mistrzów świata w chodzie sportowym to zapewne dobry prognostyk na zbliżający się sezon olimpijski… 

- Pierwszy raz w tym roku wystartowałem w zawodach, na sprinterskim – a specjalizuję się w marszowych „maratonach” - dystansie 5 km. Na mecie byłem drugi za Brytyjczykiem Tomem Bosworthem, natomiast za mną przybyli dwa ostatni mistrzowie świata na 50 km: Słowak Matej Toth (2015 r. Pekin) oraz Irlandczyk Robert Heffernan (2013 r. Moskwa). Dystans dla nas był nietypowy, hala, trudno wyciągać dalekosiężne wnioski, niemniej satysfakcja jest, jak i motywacja do dalszej pracy. Chcę w sierpniu pojechać na igrzyska do Rio de Janeiro i pomaszerować tam na 50 km.

Czytaj więcej: Ostatni olimpijski sezon

Ilu krakowian w RIO

Na ostatnich igrzyskach w Londynie z Krakowa startowało 4 lekkoatletów, wszyscy z AZS AWF: Agnieszka Szwarnóg (chód na 20 km), Matylda Szlęzak (3000 m z prz.), Grzegorz Sudoł (chód na 20 km) i Rafał Sikora (chód na 50 km), wszyscy bez większych sukcesów. W Pekinie reprezentowało Małopolskę 7 osób. Ilu ma szanse do Rio?

Przede wszystkim 38-letni Grzegorz Sudoł, który chce w dawnej stolicy Brazylii maszerować na 50 km, czyli na swym koronnym dystansie, a nie jak 4 lata temu na 20 km. – W chodziarskim „maratonie” czuję się lepiej niż w krótszym chodzie – twierdzi zawodnik. Aby wystartować w Rio, musi na mistrzostwach Polski w marcu, w słowackich Dudincach, osiągnąć limit PZLA 3.50 godz na 50 km. - Dam radę, mój rekord życiowy wynosi 3.41.20 – uważa Sudoł. W przypadku gdyby więcej zawodników uzyskało limit PZLA, zadecyduje ranking na podstawie startów od 22.08.2015 po 10 maja. Na razie występów chodziarze mają mało. Jak najlepszy czas w Dudincach będzie mocno przybliżał do Rio. W rezerwie zostanie Sudołowi występ 7 maja w drużynowych MŚ w Rzymie. Wydaje się, że największą przeszkodą dla chodziarza, by po raz czwarty zostać olimpijczykiem, może być… pech. Raz złamał żebro przed zawodami, kilka razy nagle zachorował na żołądek itd. – Mam nadzieję, limit pecha już się wyczerpał – mówi zawodnik.

Czytaj więcej: Ilu krakowian w RIO

Czekam na udany debiut

Rozmowa z PIOTREM GALONEM, trenerem kulomiota Michała Haratyka

- Gratuluję świetnych wyników podopiecznego! W tym sezonie halowym Michał Haratyk pchnął kulą aż 21,35 m, poprawił rekord życiowy o ponad metr, przez pewien czas był liderem światowej listy kulomiotów, aktualnie jest trzeci za Amerykanami. Zaskoczyło to Pana? 

- Nie, bowiem Michała dobrze znam, obserwuję na treningach. Pracował solidne i w trakcie treningowych prób kula szybowała coraz dalej. A ponieważ jest typem zawodnika, który na zawodach uzyskuje na ogół lepsze wyniki niż podczas treningów, wierzyłem, że w tym roku granica 21 metrów pęknie. Tak się stało i to niezmiernie cieszy.

- Wyniki ponad 21 m, wygrywanie z czołówką krajową z Tomaszem Majewski na czele przyniosły Michałowi Haratykowi miano rewelacji sezonu halowego. Niemniej w halowych mistrzostwa Polski w Toruniu był dopiero czwarty…

Czytaj więcej: Czekam na udany debiut

Małopolska „królowa” w blokach - V

Nadzieja w młodych

Doszliśmy do końca naszych rozważań o sytuacji „królowej sportu” w Małopolsce. Omawialiśmy poziom i perspektywy sprintów, biegów średnich, długich i płotkarskich, chodu, rzutów, nadszedł czas na blok skoków.

To skoki wzwyż, o tyczce, w dal i w trójskoku. Nieraz w krakowskich klubach błyszczały tu gwiazdy. Np. Maria Kusion-Bibro (Cracovia, AZS Kraków) była olimpijką w skoku w dal, mistrzynią Polski. W AZS Kraków startowała srebrna medalistka igrzysk i brązowa ME w skoku wzwyż Jarosława Jóźwiakowska-Bieda (AZS Kraków). Olimpijczykami byli tyczkarz Zbigniew Janiszewski (Olsza Kraków), skoczek wzwyż Piotr Sobotta (AZS Kraków), a Mirosław Włodarczyk (AZS Kraków) został medalistą halowych mistrzostw Europy w skoku wzwyż. W przyszłym roku czekają lekkoatletów mistrzostwa świata w stolicy Kataru Dosze, za dwa lata igrzyska olimpijskie w Tokio. Czy zobaczymy w nich skoczkinie, skoczków z Krakowa i naszego regionu?

Czytaj więcej: Małopolska „królowa” w blokach - V

Małopolska „królowa” w blokach - IV

Chód: czasy teraz chude

W naszych rozważaniach o stanie posiadania i perspektywach rozwoju małopolskiej „królowej sportu” pora na chód sportowy.

Był czas - nie tak dawny – kiedy Kraków był potęgą w tych konkurencjach lekkoatletycznych. Koniec lat 90 XX wieku i początek naszego stulecia to złota era Roberta Korzeniowskiego. Zawodnik krakowskiego WKS Wawel aż czterokrotnie był mistrzem olimpijskim, 3 razy w chodzie na 50 km, raz na 20 km. Czterokrotny olimpijczyk, ponadto trzykrotnie był mistrzem świata na 50 km, a dwa razy mistrzem Europy na tym dystansie. Ustanowił rekord świata na 50 km, odniósł niezliczone triumfy w innych imprezach. Dwa razy był wybierany najlepszym sportowcem Polski, a 5-krotnie najlepszym Asem Małopolski. W tych czasach organizował w Krakowie zawody chodu „Na Rynek marsz!”, które przyciągały czołówkę światową oraz licznych kibiców.

Razem z nim startował Grzegorz Sudoł (AZS AWF Kraków), który po zakończeniu kariery przez Korzeniowskiego był najlepszym polskim chodziarzem. Trzy razy został olimpijczykiem. Specjalizował się na 50 km, został brązowym medalistą mistrzostw świata i wicemistrzem Europy.

Czytaj więcej: Małopolska „królowa” w blokach - IV

Starsi po trofea, młodsi po naukę - liczne okazje treningów w Krakowie

W rozegranych w Inowrocławiu drużynowych mistrzostwach Polski lekkoatleci AZS AWF Kraków zajęli 3. miejsce. Zwyciężył klub AZS UMCS Lublin.
Akademicy z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej zdobyli w zawodach 120 pkt, wyprzedzając AZS AWF Warszawa 112, krakowski AZS AWF 105, a w finałowej stawce uczestniczyło 8 drużyn, wyłonionych na podstawie zawodów w czerwcu, do których mógł się zgłosić każdy klub z kraju.
Po raz drugi finał Tamex Ekstraklasy Ligi Lekkoatletycznej odbył się według nowej formuły.

- Przez wiele lat zawody ligowe trwały cały dzień, rozgrywano maksimum konkurencji, jednak trwające nawet po 10 godzin zawody były w efekcie nużące dla widzów. Nowe kierownictwo PZLA postanowiło nadać rozgrywkom dynamiki – informuje członek zarządu związku Grzegorz Sobczyk z Krakowa. - Teraz w finale rozgrywa się tylko po 10 konkurencji kobiet i mężczyzn oraz sztafetę mieszaną 4x400 m, co pozwala zmieścić program zawodów w 3 godzinach. Widowisko staje się przystępne dla widzów, daje możliwość transmisji telewizyjnej, jest szansą przyciągnięcia do lekkoatletyki sponsorów. Kolejna nowość, punkty zawodnicy zdobywają za miejsce na mecie, a nie za uzyskany czas, skok czy rzut.

Rok temu w Jeleniej Górze krakowian nie było na podium, teraz sięgnęli po brąz. Najwięcej punktów dla AZS AWF przysporzyli zwycięzcy swych konkurencji: Michał Haratyk w kuli 21,21, Mateusz Różański w dal 7,34, Katarzyna Broniatowska na 1500 m 4.18,24 i Justyna Konior wzwyż 1,75. Dwa drugie miejsca wywalczyła Klaudia Siciarz – na 100 m 11,86 i na 100 m ppł 13,07. Tu uległa Karolinie Kołeczek, która w płotkach uzyskała najlepszy w tym roku wynik w Polsce 12,93.
Może zdziwić obecność w szeregach AZS AWF Kraków Michała Haratyka, który należy od niedawna do klubu Sprint Bielsko-Białas, czy Mateusza Różańskiego z AZS PWSZ Tarnów, Regulamin jednak zezwala, aby na finał ekstraklasy każdy klub mógł wypożyczyć nawet do 6 zawodników z innych barw. Twórcy nowej formuły chcieli uatrakcyjnić zawody finałowe obecnością jak największej liczby gwiazd „królowej sportu”.

- Sezon lekkoatletyki zbliża się do końca, ale nadal we wrześniu jesteśmy na stadionach - mówi prezes MZLA Grzegorz Sobczyk. - W najbliższą sobotę w Krakowie na stadionie AWF od godziny 11.30 odbędą się międzywojewódzkie mistrzostwa młodzików oraz mityng „I ty możesz zostać mistrzem”. Z kolei 15 września zawody młodzieżowe – mistrzostwa województwa dzieci i młodzików - urządzi Tarnów, a w ostatniej imprezie sezonu 30 bm, Memoriale dr. Aleksandra Moroza na obiekcie AWF, organizowanym przez Cracovię 1906, wystąpią seniorzy i juniorzy. To nie wszystko . Dla młodzieży, chętnej pójścia w ślady Siciarz czy Haratyka, organizowane są na stadionie AWF o 16.30 czwartki lekkoatletyczne. Kontynuujemy program „Lekkoatletyka dla każdego” , zajęcia dla wszystkich chętnych odbywają się w następujących lokalizacjach:

TRENER LDK! MSLA – KLASY IV-VI Agnieszka Płatek
DZIEŃ MIEJSCE [ dokładny adres] GODZINY
poniedziałek ZS-P nr 11 (Szkoła Podstawowa nr 24) przy ul. Aleksandry 17 13.30-14.30
wtorek ZS-P nr 11 (Szkoła Podstawowa nr 24) przy ul. Aleksandry 17 13.30-14.30
środa ZS-P nr 11 (Szkoła Podstawowa nr 24) przy ul. Aleksandry 17 13.30-14.30
TRENER LDK! MSLA – KLASY I-III Agnieszka Płatek
DZIEŃ MIEJSCE [ dokładny adres] GODZINY
wtorek ZS-P nr 11 (Szkoła Podstawowa nr 24) przy ul. Aleksandry 17 12.30-13.30
TRENER LDK! MSLA – KLASY IV-VI Barbara Siemieńska
DZIEŃ MIEJSCE [ dokładny adres] GODZINY
poniedziałek SP 158, ul. Strąkowa 3a 16.30-18.00
środa SP 158,ul. Strąkowa 3a 16.30-18.00
piątek SP 158, ul. Strąkowa 3a 15.40-17.10
TRENER LDK! MSLA – KLASY IV-VI Michał Muniak
DZIEŃ MIEJSCE [ dokładny adres] GODZINY
wtorek SP 91, os. Handlowe 4 16.30-17.30
środa SP 91, os. Handlowe 4 16.20-17.20
czwartek SP 91, os. Handlowe 4 16.30-17.30
TRENER LDK! MSLA – KLASA VIII Małgorzata Mędrecka
DZIEŃ MIEJSCE [ dokładny adres] GODZINY
poniedziałek SP 91 os. Handlowe 4 08.55-10.35
wtorek SP 91 os. Handlowe 4 10.45-12.25
środa SP 91 os. Handlowe 4 12.45-14.30
czwartek SP 91 os. Handlowe 4 07.05-08.45
piątek SP 91 os. Handlowe 4 10.45-12.25
TRENER LDK! MSLA Bogumiła SobczykMagdalena SudołMariusz PaśGrzegorz SobczykSzymon Dobaj
poniedziałek WKS Wawel ul. Podchorążych 3 30-084 Kraków 16.30-18.00
środa WKS Wawel ul. Podchorążych 3 30-084 Kraków 16.30-18.00
piątek WKS Wawel ul. Podchorążych 3 30-084 Kraków 16.30-18.00
TRENER LDK! MSLA Filip Muszyński
DZIEŃ MIEJSCE [ dokładny adres] GODZINY
Wtorek Międzyszkolny Ośrodek Sportowy Kraków Wschód, os. Szkolne 39 16.30-18.00
czwartek Międzyszkolny Ośrodek Sportowy Kraków Wschód, os. Szkolne 39 16.30-18.00
TRENER LDK! MSLA Małgorzata MędreckaBogusława FrączykDorota Kaduszkiewicz
DZIEŃ MIEJSCE [ dokładny adres] GODZINY
poniedziałek SP 91 os. Handlowe 4, 31-935 Kraków 16.30-18.00
środa SP 91 os. Handlowe 4, 31-935 Kraków 16.30-18.00
piątek SP 91 os. Handlowe 4, 31-935 Kraków 16.00-17.30

Szczegóły naszej akcji i imprez - na stronie internetowej Małopolskiego Związku Lekkiej Atletyki. Warto korzystać z tych okazji treningów, to doskonała rekreacja dla każdego, przy okazji dla wielu młodych może być pierwszym etapem w sportowej karierze. Zapraszamy!

Jan Otałęga

Krakowscy debiutanci w ME

W nadchodzących mistrzostwach Europy w lekkoatletyce (6-12 sierpnia) w Berlinie weźmie udział dwoje krakowian z AZS AWF: Klaudia Siciarz i Jakub Mordyl.

Polska wystawia 86-osobowy skład, najliczniejszy w historii ME. Krakowska para debiutuje w takiej imprezie. 20-letnia Klaudia Siciarz pobiegnie na 100 m przez płotki. W tym sezonie, pierwszym po okresie juniorskim, przebojem weszła do czołówki krajowej seniorek, jej wynik 12,94 jest najlepszy w Polsce. Podopieczna trener Ewy Ślusarczyk niedawno w Lublinie została mistrzynią Polski seniorek. Mimo młodego wieku zawodniczka wykazuje silną odporność psychiczną, na stadionach nie ma tremy. Jak twierdzi, przed biegiem nie stresuje się obecnością utytułowanych rywalek, tylko koncentruje na swoim biegu. Ma dobre warunki fizyczne, jest wysoka. Zabłysnęła jako juniorka halowym rekordem świata na 60 m ppł czasem 8,00, zdobyła brąz na ME juniorek na 100 m ppł. Obecnie jest studentką AWF w Krakowie, na zajęcia i treningi dojeżdża z rodzinnych Wawrzeńczyc.

Jakub Mordyl jest objawianiem tego sezonu w biegu na 400 m ppł. 22-letni podopieczny trenera Andrzeja Gizy pochodzi z Woli Rzędzińskiej, startował w barwach tarnowskiego MLUKS, teraz jako student Uniwersytetu Rolniczego broni klubu AZS AWF Kraków. Został wicemistrzem Polski, a czas 50,17 jest drugi w kraju w tym roku po Patryku Dobku (MKL Szczecin) 49,01. Krakowski biegacz dysponuje dobrymi warunkami fizycznymi. Jak mówi, wzrost, który pomaga w pokonywania płotków oraz wytrzymałość biegowa to jego atuty.

Jak spisze się na Stadionie Olimpijskim w Berlinie młody, krakowski duet płotkarski, przekonamy się niebawem. Z pewnością będzie to ich pierwszy, ważny krok w karierze, której celem są igrzyska olimpijskie w Tokio za dwa lata. Niestety, nie mogła ubiegać się o udział w ME biegaczka na 400 m ppł i sztafety 4x400 m, tegoroczna halowa wicemistrzyni świata w biegu rozstawnym Aleksandra Gaworska (AZS AWF), która podczas treningu doznała kontuzji kolana. Z Krakowa ubyli w tym roku nasi reprezentacji w Berlinie: kulomiot Michał Haratyk i chodziarz Rafał Sikora, są już przedstawicielami klubów spoza Małopolski.

Jan Otałęga

Małopolska „królowa” w blokach - III

Trzeba rzutom pomóc

Jaka jest kondycja małopolskiej „królowej sportu”, jakie jej perspektywy? W poprzednich odcinkach naszych rozważań zajmowaliśmy się biegami krótkimi, średnimi, długimi i płotkami. Teraz kolej na blok rzutów, czyli kuli, dysku, młota i oszczepu kobiet i mężczyzn.

Przed wieloma laty oszczep był mocną stroną sekcji lekkoatletycznej Cracovii, przed wojną Maria Malinowska była nawet rekordzistką świata w oszczepie, w odmianie rzutów oburącz. Po wojnie brylowała oszczepniczka Urszula Figwer (AZS Kraków), dwukrotna olimpijka i uczestniczka mistrzostw Europy. W ostatnich latach rozwinął się w AZS AWF Kraków talent kulomiota Michała Haratyka, wicemistrza Europy, ale który zimą z Krakowa wrócił już do Bielska-Białej. Wygląda, że jednak ma w podwawelskim grodzie następczynię, bo w pchnięciu kulą kobiet wielkie postępy uczyniła do niedawna juniorka Wawelu Kraków, podopieczna trenera Jana Michniaka Anna Niedbała, która zdobyła brązowy medal mistrzostw Europy juniorek.

Oto opinie dwóch doświadczonych szkoleniowców konkurencji rzutowych z WKS Wawel:

Czytaj więcej: Małopolska „królowa” w blokach - III

Udany początek sezonu

Rozmowa z Katarzyną Martyną, biegaczką WKS Wawel

- Startowała Pani w zwycięskim dla Polski czwórmeczu do lat 23 z Czechami, Słowenią i Węgrami na stadionie AWF w Krakowie, zajmując w biegu na 400 m ppł. trzecie miejsce…

- Z miejsca na mecie w gronie siedmiu rywalek jestem zadowolona, natomiast czas 59,89 mógł być lepszy. Jednak pogubiłam się między płotkami na wirażu.

- Jak ocenia Pani tegoroczny sezon?

- Jak dotąd, udany, ustanawiałem rekordy życiowe. W czerwcu we Wrocławiu uzyskałam na 400 m ppł 59,53, co było najlepszym w tym roku wynikiem w Polsce w kategorii do lat 23. Potem w Sieradzu miałam na 400 m wynik 54,61. Podczas mistrzostw Polski do lat 23 zdobyłam na płotkach srebrny medal. To cieszy, choć jest mały niedosyt, do złotego medalu, było blisko. Jeszcze poprawiałam swe rekordy na krótszych dystansach.

- Ma Pani dopiero 20 lat, w biegu płotkarskim czas 59,53 był lepszy w kraju od kilku starszych roczników, to rokuje dobre perspektywy. Dopiero na czwórmeczu w Krakowie Helena Dalke z OŚ AZS Poznań miała lepszy czas 59,49. Jednak w zimie były obawy, czy będzie Pani biegać w tym sezonie…

- Tak, miałam kłopoty ze ścięgnem achillesa. Bałam się o tegoroczny sezon. Dopiero w lutym zacząłem trenować, o startach w hali nie było mowy. Teraz ze zdrowiem jest lepiej.

- Uprawiała Pani głównie skok w dal, skąd zamiana konkurencji?

Czytaj więcej: Udany początek sezonu

Rekord młodego płotkarza

Rozmowa z Jakubem Mordylem, biegaczem AZS AWF Kraków

- Podczas meczu lekkoatletycznego w Krakowie Polska – Czechy – Słowenia – Węgry do lat 23 wygrał Pan bieg na 400 m przez płotki w bardzo dobrym czasie 50,17…

- Forma jest, pogoda była korzystna, słoneczna, z moim trenerem Andrzejem Gizą postanowiliśmy, że pobiegnę na maksa. W dodatku mamy w Krakowie szybką bieżnię, ten tartan sprzyja biegaczom. Pobiłem swój rekord życiowy o 0,57 s, to dużo, a co ważne uzyskałem minimum PZLA (50,40) na sierpniowe mistrzostwa Europy seniorów w Berlinie.

- Bieganie na maksa też wymaga pewnej sztuki…

- Tak, zacząłem spokojnie, kontrolowałem bieg, a na przedostatnim wirażu już prześcignąłem rywali. Tylko Czech Mueller jeszcze się trzymał, ale na ostatniej prostej szybko dałem radę.

- Wzrost, 194 cm, jest Pana dużym atutem!

- Jak najbardziej, łatwiej mi pokonywać płotki (śmiech). Dla niższych zawodników są większą przeszkodą. Tak więc warunki fizyczne mi sprzyjają. Nie tylko wzrost, moim atutem jest wytrzymałość na całym dystansie.

Czytaj więcej: Rekord młodego płotkarza

Na dystansie do Berlina

Rozmowa z Klaudią Siciarz, lekkoatletką AZS AWF Kraków

- Wygrała Pani bieg na 100 metrów przez płotki podczas mityngu w Bydgoszczy, pokonując groźne rywalki z Niemiec i Finlandii, jak i krajową rywalkę Karolinę Kołeczek. Czas 13,15 s jest nowym rekordem życiowym…
- Poprzedni mój rekord wynosił 13,27, był ustanowiony rok temu. Ten wynik w Bydgoszczy nawet mógł być lepszy, ale popełniłam błąd na pierwszym płotku, w dodatku wiatr nam nie pomagał. Ale i tak bardzo się cieszę. To był mój pierwszy występ w tym sezonie na płotkach. Jeszcze biegałam 100 metrów płaskie w akademickich mistrzostwach Polski, miałam czas 11,91. Płotki to jednak moja koronna konkurencja…

- Oczywiście, jako juniorka ustanowiła Pani halowy rekord świata na 60 m ppł!

- Teraz już jestem w grupie wiekowo starszej. W ostatnim sezonie halowym zrezygnowałam z biegania w hali. Najpilniejsze było wyleczenie się z dolegliwości, jeszcze w styczniu miałam badanie pleców. Okazało się wszystko w porządku, jestem pod opieką fizjoterapeutyczną Janusza Trytka i mogę myśleć o sezonie letnim. Trochę później zaczęłam treningi, ale wraz z moją panią trener Ewą Ślusarczyk pracujemy nad osiągnięciem formy. Występ w Bydgoszczy był dobrym prognostykiem.

- Jaki jest Pani główny cel sportowy w tym roku, Berlin?

Czytaj więcej: Na dystansie do Berlina

Medale w mistrzostwach AZS-ów

19-20 maja w Łodzi odbyły się mistrzostwa Polski klubów AZS w lekkoatletyce. Na podium nie brakło studentów – sportowców z Krakowa i Tarnowa.

W punktacji klubowej AZS AWF Kraków zajął drugie miejsce za OŚ AZS Poznań, a trzeci był AZS AWF Wrocław. W klasyfikacji uczelni krakowska AWF była również druga, najlepszy był AWF Wrocław, a brąz przypadł AWFiS Gdańsk.

Czytaj więcej: Medale w mistrzostwach AZS-ów

Powrót na prestiżowe zawody

Rozmowa z biegaczem Adamem Czerwińskim (UKS Lider Siercza)

- Podczas mityngu na stadionie AWF w Krakowie wygrał Pan bieg na 1000 metrów i ustanowił czasem 2.21,44 rekord życiowy. Chyba najbardziej zaskoczeni tym byli widzowie…

- Kto wie, może tak. Już kilka sezonów nie ścigam się na bieżniach stadionowych, więc zapewne nie spodziewano się tak dobrego mojego wyniku. Mnie ten wynik bardzo ucieszył, poprzedni swój rekord życiowy na 1000 metrów ustanowiłem bodaj osiem lat temu. Te zawody więc wykazały, że mogę być dobrej myśli przed sezonem.

- Przed kilku laty ścigał się z czołówką krajową na dystansach średnich i dłuższych, był w 2011 roku wicemistrzem Polski na 1500 metrów, ponadto dwa razy halowym mistrzem kraju na tym dystansie. Potem Adam Czerwiński zniknął, pokazał się dopiero w tym roku, najpierw wygrywając halowe mistrzostwa Polski na 3000 m, a teraz zasygnalizował wysoką formę w Krakowie…

Czytaj więcej: Powrót na prestiżowe zawody

Udany początek, a teraz nowe wyzwania

Rozmowa z prezesem Małopolskiego Związku Lekkiej Atletyki Grzegorzem Sobczykiem

- W jakich nastrojach pożegnaliśmy na dworze „królowej sportu” poprzedni rok?

- W dobrych, a dodam, że rok 2017 stanowił 95-lecie oficjalnej działalności lekkoatletyki na ziemi krakowskiej. Ten jubileusz uczciliśmy podsumowaniem naszych działań podczas odświętnej wieczornicy, zorganizowanej w Osieczanach. Miniony sezon sportowy należy ocenić pozytywnie. Aleksandra Gaworska (AZS AWF) zdobyła brąz w w sztafecie 4x400 m podczas MŚ, zdobywała 1. miejsce w sztafecie podczas Uniwersjady, także złoto w sztafecie w młodzieżowych ME. Michał Haratyk (AZS AWF) był piąty w kuli na MŚ. W sztafecie 4x400 m na młodzieżowych ME złoty krążek wywalczyła też Mariola Karaś (AZS AWF).Brązowe medale przywiozły z juniorskich ME Klaudia Siciarz (AZS AWF) na 100 m ppł oraz Anna Niedbała (Wawel) w kuli. Siciarz biła też rekordy halowe Europy i świata juniorek na 60 m ppł. To najważniejsze osiągnięcia, a miejsc w czołówce reprezentantów Małopolski było więcej.

- Początek nowego sezonu mamy za sobą, to były starty w halach…

 

Czytaj więcej: Udany początek, a teraz nowe wyzwania

Gaworska wicemistrzynią świata

W rozegranych w Birmingham 17. halowych mistrzostwach świata polscy lekkoatleci zdobyli 2 złote medale, 2 srebrne i 1 brązowy.

Na najwyższym podium po starcie na 800 m stanął Adam Kszczot. Wcześniej bez trudu wygrał eliminacje, a w finale pobiegł jak zwykle czujnie, a na 200 metrów przed końcem, jak powiedział, „poszła petarda”. Wygrał z czasem 1.47,47, nie przeszkodziło mu, że Amerykanin Drew Windle pociągnął go za koszulkę. Rywala zdyskwalifikowano, ale potem cofnięto karę. Kszczot jest niepokonany w tym sezonie w hali. Za zwycięstwo w MŚ zainkasował 40 tys. dolarów, z kolei za wygrany cykl biegów World Indoor Tour 20 tys. Te nagrody przeznaczy dla rodziny, złoty medal biegacz zadedykował urodzonemu jesienią synowi Ignasiowi. 8 lat temu w halowych MŚ w Doha Kszczot wywalczył brąz, 4 lata temu w Sopocie srebro, teraz – z regularnością czterolecia – uzupełnił swą kolekcję o krążek z najwartościowszego kruszcu. Jest zawodnikiem RKS Łódź, trenuje pod okiem Zbigniewa Króla z Krakowa, współpracuje z psychologiem sportowym Janem Blecharzem, profesorem AWF Kraków.

Sensacyjne złoto w sztafecie 4x400 m wywalczyli: Karol Zalewski, Rafał Omelko, Łukasz Krawczuk, Jakub Krzewina, bijąc halowy rekord świata 3.01,77. Były biegacz AZS AWF Kraków, obecnie w Śląsku Wrocław Krzewina na finiszu wyprzedził prowadzącą od początku sztafetę USA. Po 17 latach biało-czerwoni znów mają złoto w tej konkurencji.

Czytaj więcej: Gaworska wicemistrzynią świata

Czerwiński i Różański ze złotem

W Toruniu odbyły się 62. halowe mistrzostwa Polski w lekkoatletyce, które zarazem były końcowym sprawdzianem kadry przed halowymi MŚ w Birmingham (1-4 marca).

Na podium stawali też lekkoatleci z Małopolski. Mistrzem kraju na 3000 m został Adam Czerwiński (Wawel Kraków) z czasem 8.19,46. Złoto przypadło również Mateuszowi Różańskiemu (AZS PWSZ Tarnów), zwycięzcy w dal z rekordem życiowym 7,73.

Brązowy medal w pchnięciu kulą wynikiem 15,46 zdobyła Anna Niedbała z krakowskiego Wawelu. Wygrała Paulina Guba (AZS UMC Lublin), a jej rezultat 18,77 jest czwarty w tym roku w hali na świecie. Karolina Giza (Wieliczanka ) była trzecia na 1500 m 4.28,23, zwyciężyła Sofia Ennaoui (MKL Szczecin) 4.12,34. Następnie Giza była druga na 3000 m 9.29,51, wygrała Barbara Niewiedział (Korfantów) 9.23,94. Mariola Karaś, Joanna Banach, Mariusz Jurczyk i Jakub Mordyl (AZS AWF Kraków) wywalczyli srebro w nietypowej sztafecie miksta 4x400 m 3.28,52, ulegając o 1,32 s AZS AWF Warszawa.

Blisko medalu była na 400 m ubiegłoroczna medalistka MŚ seniorów i młodzieżowych ME w biegach sztafetowych, uznana przez „Dziennik Polski” sportowym odkryciem roku w Małopolsce Aleksandra Gaworska (AZS AWF Kraków). Na mecie była czwarta , a triumfowała Justyna Święty (AZS AWF Katowice) 52,11. - Medalu nie mam, ale nawiązałam walkę ze starszymi, doświadczonymi rywalkami, a wynik 52,63 jest moim rekordem życiowym, co mnie bardzo cieszy - powiedziała krakowianka. Jej trener Andrzej Giza dodał: - Czas Oli jest ósmy w historii polskiej la. Gaworska pojedzie do Birmingham, ma biegać tam w sztafecie.

Na tym samym dystansie u mężczyzn wysoką formę wykazał niedawny biegacz akademickiego klubu z Krakowa, obecnie w Śląsku Wrocław Jakub Krzewina. Wygrał z czwartym wynikiem w historii w hali polskiej l.a. 46,15. Były zawodnik AZS AWF Kraków, obecnie Sprintu Bielsko-Biała Michał Haratyk triumfował w pchnięciu kulą swym najlepszym tegorocznym wynikiem 21,47. Konrad Bukowiecki (AZS UWM Olsztyn), który kilka dni temu pobił rekord Polski (22,0), był drugi 20,60. Piotr Lisek (OSOT Szczecin) wykazał świetną dyspozycję o tyczce 5,83. Adam Kszczot (RKS Łódź) nie dał szans nikomu na 800 m 1.48,08.

Mistrzostwa krajowe w hali odbywają się w Toruniu od 2015 roku i przez cały ten okres sprint na 60 m wygrywa tam Remigiusz Olszewski (Zawisza Bydgoszcz), teraz czasem 6,69. Najszybszą Polką na 60 m okazała się Ewa Swoboda (AZS WF Katowice) 7,22.

(jot)

95 lat „królowej sportu” - 11

95 lat „królowej sportu” - 11

Rosną młode talenty

W naszym przeglądzie dziejów „królowej sportu” w Małopolsce dobiegamy do finiszu. Mamy rok 2017, czy w przyszłości krakowska lekkoatletyka nawiąże do wspaniałych osiągnięć poprzedników, czy rosną nowe talenty, które zastąpią dawnych mistrzów?

Zapewne tak. W tym sezonie podczas mistrzostw świata seniorów biegaczka Aleksandra Gaworska (AZS AWF Kraków), trenowana przez Andrzeja Gizę, w sztafecie 4x400 m zdobyła brązowy medal, stawała też na podium podczas Uniwersjady. Z kolei Michał Haratyk (AZS AWF Kraków), podopieczny Piotra Galona, był 5. w pchnięciu kulą w mistrzostwach świata. Na młodzieżowych mistrzostwach Europy do lat 23 w Bydgoszczy złote medale w sztafecie 4x400 m zdobyły Aleksandra Gaworska oraz Mariola Karaś (obie AZS AWF Kraków), trenowane przez Andrzeja Gizę. Monika Nowak (AZS AWF Kraków) w dysku znalazła się w finale MME; szkoliła się u Kazimierza Rusina, obecnie ćwiczy pod okiem Dominiki Tomczak.

Dwa medale przywiozły krakowianki z mistrzostw Europy juniorów do lat 19 w Grossetto. Klaudia Siciarz (AZS AWF Kraków) wywalczyła brąz w biegu na 100 m przez płotki, trenuje ją Ewa Ślusarczyk. Kulomiotka Anna Niedbała (Wawel Kraków) też zdobyła 3. miejsce, szkoli się u Jana Michniaka. 4. miejsce zajęła w tym włoskim mieście sztafeta narodowa 4x400 m, wśród której biegła Katarzyna Martyna (Wawel Kraków), trenująca pod kierunkiem Mariusza Pasia. 6. miejsce w skoku w dal zajął Mateusz Różański (AZS PWSZ Tarnów), jego trener to Jarosław Wałaszek. Czytaj więcej: 95 lat „królowej sportu” - 11

95 lat „królowej sportu” - 9

Maszerował po kolekcję złota

Gdyby ogłosić plebiscyt na najlepszego sportowca w oficjalnych dziejach lekkoatletyki w Małopolsce, z pewnością wygrałby Robert Korzeniowski. Jest najbardziej utytułowanym olimpijczykiem nie tylko w naszym regionie, ale i w całej Polsce. Chodziarz krakowskiego Wawelu ma swym koncie 4 złote medale olimpijskie, za nim są dopiero inni nasi sportowcy ze sławną Ireną Szewińską (3 mistrzostwa olimpijskie) na czele.

Robert Korzeniowski został mistrzem olimpijskim w chodzie na 50 km w Atlancie w 1996 roku, Sydney 2000 i Atenach 2004. Ponadto triumfował na 20 km w igrzyskach w Sydney 2000.

Lista jego osiągnięć jest imponująca. 3 -krotnie zostawał na 50 km mistrzem świata: Ateny 1997 r., Edmonton 2001 i Paryż 2003. W mistrzostwach Europy wygrywał na 50 km 2 razy: w Budapeszcie 1998 r. oraz Monachium 2002 r. (wtedy ME rozgrywano co 4 lata). Były też inne zdobycze – m.in. na MŚ w Goeteborgu w 1995 roku wywalczył brąz, dwukrotnie był mistrzem Uniwersjady, raz wicemistrzem świata w chodzie w hali.

Ustanowił na swym koronnym dystansie 50 km podczas MŚ w Paryżu rekord świata. W kraju był kilkanaście lat niepokonany, karierę sportową zakończył jesienią 2004 r., niepokonany zarazem od 2000 r. w chodziarskim maratonie na świecie. Dwa razy (1998 i 2000 r.) wybierano go najlepszym sportowcem Polski w plebiscycie „Przeglądu Sportowego”.

Czytaj więcej: 95 lat „królowej sportu” - 9

95 lat „królowej sportu” - 7

Biegacz, który zdobywał Amerykę

 Jedną ze sztandarowych postaci 95-lecia małopolskiej lekkoatletyki jest Henryk Szordykowski. Na przełomie lat 60. i 70. był jednym z najlepszych średniodystansowców świata.

Zawodnik krakowskiego Wawelu zdobył w Helsinkach w 1971 roku na mistrzostwach Europy srebrny medal w biegu na 1500 m, dwa lata wcześniej na ME w Atenach miał na tym dystansie brąz.

- W Finlandii była okazja na złoto – opowiadał mi pan Henryk, z którym wielokrotnie miałem okazję się spotkać. - Na ostatnią prostą biegu wychodziłem z dużym zapasem sił, a prowadzący Włoch Arese słabł. Zachował się jednak jak chytry lis; kiedy chciałem go wyprzedzać, zaczął przesuwać się w prawo. Po prostu mnie blokował. Robił to tak konsekwentnie, że kończyliśmy finał nie na pierwszym czy drugim torze jak zwykle, ale bodaj na siódmym. Odepchnął mnie od mety. Wtedy takie zachowania tolerowano. Trudno, musiałem cieszyć się ze ze srebra.

Startował Szordykowski na igrzyskach w Meksyku. Wystawiono go na 800 m, gdzie dotarł do półfinału. Jednak kierownictwo ekipy ze względu na trudne wysokogórskie warunki areny igrzysk (wielu biegaczy mdlało na mecie) i w perspektywie, że krakowski biegacz ma jeszcze występ na 1500 m, wycofało go z walki o finał. Potem długo trwały dyskusje, czy słusznie. Na 1500 m Szordykowski przybiegł 7., a kto wie jak spisałby się na krótszym dystansie?… Krakowianin pojechał jeszcze na igrzyska 4 lata potem do Monachium, na 1500 m biegał w półfinale.

Czytaj więcej: 95 lat „królowej sportu” - 7

95 lat „królowej sportu” - 5

Wytrwali biegacze spod Wawelu

Po drugiej wojnie światowej cały kraj przystąpił do odbudowy po zniszczeniach. Odradzał się też sport, na czoło wysuwała się lekkoatletyka. W kilkanaście lat stworzono w Polsce jeden z najsilniejszych teamów „królowej sportu” na świecie.

Kraków też stanął do budowy potęgi polskiej lekkoatletyki, choć i środków, i obiektów było mało. Wystarczył jednak zapał działaczy, trenerów i zawodników. 28 marca 1945 roku odbyło się pierwsze posiedzenie Krakowskiego Związku Lekkiej Atletyki. Na jego czele stanął Aleksander Moroz. Później prezesem KOZLA był profesor Tadeusz Dręgiewicz, następnie Stefan Żołądź. Wiele lat szefował małopolskiej lekkoatletyce Jan Żurek. Symbolem trenerskiej myśli biegów był pod Wawelem Emil Dudziński, szkoleniowiec sprintów kobiet, w tym kadry narodowej. Pojawiło się szereg osób, najpierw zawodników, potem ofiarnych działaczy i trenerów jak Adam Bezeg, Andrzej Biernat, Zygmunt Buhl, Janusz Korosadowicz, Eugeniusz Kruczelak, Tadeusz Kwapień, Antoni Morończyk, Włodzimierz Puzio, Kazimierz Rusin, Stefan Widerski i wielu innych. AZS Kraków stał się w latach 50. trzecią siłą klubową w Polsce po Legii Warszawa i Zawiszy Bydgoszcz. Działały także prężnie w Krakowie sekcje l.a. Cracovii, Olszy, Wawelu, Wisły, potem Hutnika, powstało też wiele w województwie.

Czytaj więcej: 95 lat „królowej sportu” - 5

95 lat „królowej sportu” - 2

Gwiazda na bieżni

Małopolski Związek Lekkiej Atletyki obchodzi w tym roku 95-lecie działalności lekkoatletycznej w Krakowie i regionie. Dziś drugi odcinek z historii tej dyscypliny sportu, w pierwszym przedstawione zostały główne wydarzenia z krakowskiej lekkoatletyki od jej zarania na naszych ziemiach aż po koniec drugiej wojny światowej.

Po 1945 roku polski sport stopniowo się odradzał. Nie inaczej było z lekkoatletyką, organizowano masowe biegi, urządzano inne zawody. Pojawili się pełni zapału szkoleniowcy, wychowali mistrzów olimpijskich i mistrzów Europy (mistrzostw świata wtedy jeszcze nie rozgrywano). W ciągu kilkunastu lat zbudowano w Polsce lekkoatletyczną potęgę, a polską reprezentację nazywano powszechnie Wunderteamem. N a przełomie lat 50. i 60. XX wieku tylko ekipa USA była na świecie lepsza od naszej, inne zostały za „biało-czerwonymi”.

Wśród gwiazd polskiej „królowej sportu” pojawiły się też kobiety. Szczególną furorę zrobiła Barbara Janiszewska-Sobotta, trzykrotna olimpijka, brązowa medalistka igrzysk 4x100 metrów w 1960 roku,, mistrzyni Europy w biegu na 200 metrów w 1958 roku oraz w sztafecie 4x100 m w 1962 roku, ponadto dwukrotnie brązowa medalistka ME. 17-krotna mistrzyni Polski.

Reprezentowała barwy krakowskiego AZS, z Krakowem związała się w wieku 20 lat, tu mieszkała do śmierci w 2000 roku. Urodziła się w 1936 roku w Poznaniu, tam zaczęła biegać w barwach AZS, z kolei zdała maturę i wraz z koleżanką, przyszłą wicemistrzynią olimpijską w skoku wzwyż Jarosławą Jóźwiakowską wyjechała do Sopotu studiować handel morski. Po rocznym tam pobycie PZLA zasugerował jej, że jeśli myśli o wyjeździe na igrzyska do Melbourne, powinna się przenieść do Krakowa, gdzie mieszka trener kadry sprinterek Emil Dudziński.

Czytaj więcej: 95 lat „królowej sportu” - 2

95 lat „królowej sportu” - 1

Od Parku Jordana do igrzysk

Już tylko pięć lat zostało do okrągłego jubileuszu 100-lecia! W tym roku krakowska „królowa sportu” obchodzi swe 95 urodziny… Lekkoatletyka jest jednym z najstarszym sportów, uprawianych w Polsce, a swe początki łączy z Krakowem. Tu 11 października 1919 roku powstał Polski Związek Lekkiej Atletyki (przeniesiony 3 lata potem do Warszawy), a 1921 roku zainicjowano powstanie Krakowskiego Okręgowego Związku Lekkiej Atletyki. Dziś o rozwój tej dyscypliny sportu w naszym regionie dba Małopolski Związek Lekkiej Atletyki (kontynuator działań KOZLA).

Na łamach więc portalu MZLA postaram się przypomnieć, zwłaszcza młodszych adeptom lekkoatletyki, drogę jaką przeszedł ten sport w podwawelskim grodzie, najwybitniejszych zawodników i zawodniczki. Cykl wspomnień oraz nakreślenie perspektyw działania na kolejne lata zamkniemy z końcem roku.

Najpierw – oczywiście – trzeba odpowiedzieć na pytanie, jak to wszystko się zaczęło? Z pierwszymi objawami uprawiania sportu mamy do czynienia z końcem XIX wieku. Na ziemiach polskich (kraj był pod zaborami) wyróżniały się w tej mierze miasta Kraków i Lwów, gdzie młodzież głównie inteligencka i robotnicza chętnie sięgała po nowinki z kultury fizycznej. Ruch sportowy rósł i krzepł. W Krakowie popularyzował te idee dr Henryk Jordan. Ten profesor medycyny na UJ propagował sport wśród młodzieży akademickie, ufundował park z terenami do ćwiczeń, zaproponował uważać lekkoatletykę jako odrębną gałąź sportu. Młodzież zaczęła uprawiać biegi i skoki w klubach. W 1914 roku powstała pierwsza w Krakowie bieżnia lekkoatletyczną – na stadionie Cracovii. Na niej 6 i 7 czerwca owego roku odbyły się pierwsze zawody.

Po I wojnie światowej w Krakowie masowo powstały sekcje l.a. Kluby te w 1921 roku podjęły inicjatywę stworzenia Krakowskiego Związku Lekkiej Atletyki, w następnym roku ukonstytuował się zarząd z Józefem Figną, nauczycielem w.f. w II gimnazjum i wiceprezesem Cracovii na czele. To było właśnie 95 lat temu… 7 maja 1922 roku KOZLA zorganizował pierwsze oficjalne zawody, bieg na trasie 2,3 km. Zwyciężył w nich Eugeniusz Toruński, uczestnik wojskowego kursu gimnastycznego. Takie były początku „królowej sportu” w Krakowie. Od Toruńskiego aż po czasy medalistów z Krakowa ostatniej doby: Korzeniowskiego, Urbasia, Haratyka…

Czytaj więcej: 95 lat „królowej sportu” - 1

Medalista na podium naukowym

Medalista na podium naukowym

Rozmowa z dr. GRZEGORZEM SUDOŁEM, byłym chodziarzem AZS AWF Kraków

- Gratulacje za obronę z wyróżnieniem pracy doktorskiej na krakowskiej AWF! Teraz coraz więcej sportowców, myśląc o swej przyszłości, decyduje się na studia, niemniej doktorat to chyba rzadki wyczyn. Co było impulsem?

- Sport to moja pasja, ale nauka zawsze dla mnie była ważna. W szkole średniej miałem stypendium premiera. W trakcie kariery sportowej podjąłem pracę na AWF w Krakowie jako wykładowca w Zakładzie Lekkiej Atletyki. Naturalną koleją spraw na uczelni jest osiągnięcie doktoratu. Napisałem pracę o dość długim tytule: „Czynniki warunkujące efekty w etapowym rozwoju mistrzostwa sportowego i w bezpośrednim przygotowaniu startowym zawodników osiągających najwyższy poziom światowy w chodzie sportowym”, której promotorem był profesor Edward Mleczko z mojej AWF, a recenzentami profesorowie Wiktor Adamus (UJ) i Stanisław Żak (AWF). Impulsem było też, że szukałem nowych rozwiązań w szkoleniu chodziarzy, dochodziłem do pewnych wniosków, które chciałem przelać na papier.

- Czego wicemistrz Europy dowodził w swej dysertacji? Czytaj więcej: Medalista na podium naukowym

Barbara Sobotta - gwiazda sprintu

W Krakowie na stadionie AWF dojdzie do Memoriału Dawnych Gwiazd Lekkoatletyki Małopolski. Uczestnicy uczczą pamięć Barbary Sobotty, Elżbiety Katolik i Anny Dejner.

Zawody organizuje w najbliższą niedzielę od godziny 13 Małopolski Związek Lekkiej Atletyki. W ramach imprezy przewidziane są biegi memoriałowe pamięci tych wybitnych sportsmenek.

Barbara Sobotta - fot. East News

Barbara Sobotta była prawdziwą gwiazdą nie tylko małopolskiego sportu, ale sprinterką międzynarodowego formatu. Na czoło jej licznych osiągnięć wysuwa się zdobycie mistrzostwa Europy w biegu na 200 m, w Sztokholmie w 1958 roku. Była też mistrzynią kontynentu w sztafecie cztery lata później w Belgradzie. W ME wywalczyła jeszcze dwa brązy, w Sztokholmie w sztafecie sprinterskiej, a w Belgradzie na 200 m. Była trzykrotnie olimpijką, z Rzymu w 1960 r. przywiozła brązowy medal za występ w sztafecie, na 200 była tam piąta, a w Tokio przybiegła w finale szósta. 11-krotnie zostawała mistrzynią Polski, startowała wielokrotnie w reprezentacji Polski. Nazywano ją w mediach Gwiazdą Wunderteamu. Określenie „cudownego zespołu” przypadło w latach 1957-64 polskiej reprezentacji w lekkoatletyce, która gromiła rywali w Europie, a z potęgami tego sportu USA i ZSRR toczyła równą walkę.

Czytaj więcej: Barbara Sobotta - gwiazda sprintu

Zawsze zachowuję spokój

Rozmowa z PIOTREM GALONEM, trenerem wicemistrza Europy

- Gratulacje ze srebro w Amsterdamie swego wychowanka, który debiutował w mistrzostwach Europy. Niespodzianka, czy spełnienie planu?

- Raczej wykonanie planu. Nie bez przyczyny Michał liderował w tym sezonie na liście europejskiej kulomiotów. Nawet po cichu liczyłem, że uda się mu pokonać Niemca Storla, ale dwukrotny mistrz świata wykazał klasę.

- Trema nie pokonała naszego debiutanta z AZS AWF, a może pomogła obecność trenera na stadionie w Amsterdamie?

Czytaj więcej: Zawsze zachowuję spokój

Pojechać do Brazylii na dłużej

Rozmowa z KATARZYNĄ BRONIATOWSKĄ

 

- Najstarsi hejnaliści na Wieży Mariackiej nie pamiętają, aby w corocznych najważniejszych na świecie imprezach lekkoatletycznych brakło krakowian. A tak się stało w minionym roku na światowym czempionacie w Pekinie. Z Małopolski był tam jedynie trener…

- Mam nadzieję, że to chwilowy regres. Mnie też marzył się występ w Pekinie. Sezon zaczął się nieźle, w halowych mistrzostwach Europy w Pradze w biegu na 1500 m byłam czwarta (dwa lata wcześniej w Goeteborgu miałam brąz). Z nadzieją przystąpiłam do sezonu letniego, pojechałam w lipcu na Uniwersjadę do Korei Południowej, tam zerwałam ścięgno achillesa. Poruszałam się o kulach, plany sportowe upadły. Po wyleczeniu wznowiłam treningi i teraz myślę o kwalifikacjach do igrzysk w Rio de Janeiro na 1500 m. Liczę, że impas ubiegłoroczny będzie przełamany i krakowian nie braknie na olimpijskim stadionie. Bardzo duże postępy w pchnięciu kulą poczynił Michał Haratyk, szanse wyjazdu mają też chodziarz Grzegorz Sudoł, skoczkini w dal Karolina Zawiła, cała trójka z mego klubu AZS AWF Kraków. Ja też zgłaszam akces. Może „czarnym koniem” polskiej ekipy, jeśli można tak powiedzieć, okaże się debiutująca w biegu przeszkodowym biegaczka z Wieliczki Karolina Półrola?

Czytaj więcej: Pojechać do Brazylii na dłużej

Krakowski jedynak w Portland

W Portland, położonym w stanie Oregon, (USA) od dziś do niedzieli odbędą się halowe lekkoatletyczne mistrzostwa świata z udziałem 17–osobowej polskiej reprezentacji.

16. IAAF HMŚ w Portland - foto: Aleksandra Szmigiel-Wiśniewska

Pierwsza taka impreza odbyła się w 1985 r. w Paryżu, a dwa lata później światowy czempionat pod dachem ruszył już oficjalnie. Polska – Sopot – była organizatorem ostatnich HMŚ, w 2014 r. Wtedy złoty medal zdobyła w skoku wzwyż Kamila Lićwinko (wspólnie z Rosjanką Mariją Kucziną, która z powodu zawieszenia przez IAAF federacji rosyjskiej nie będzie obecna w Portland)), srebro wywalczyli na 800 m Angelika Cichocka i Adam Kszczot. W sumie biało-czerwoni w historii HMŚ wywalczyli 25 medali, w tym 3 złote.

Czytaj więcej: Krakowski jedynak w Portland

Jestem na początku drogi

Rozmowa z MICHAŁEM HARATYKIEM, numerem 1. na światowej liście
Michał Haratyk na HMPS w Toruniu - fot. Tomasz Kasjaniuk (PZLA)

- Ależ sprawił Pan sensację! 21,35 m w mityngu Pedro’s Cup w Łodzi oznacza, że niespełna 24-letni lekkoatleta krakowskiego AZS AWF Michał Haratyk został liderem światowej listy pchnięcia kulą w hali w tym sezonie. Tamten sezon kończył Pan z rezultatem 20,10. Eksplozja na rzutni w Łodzi zaskoczyła, czy była zaplanowana?

- Nieco wcześniej w Spale pobiłem rekord życiowy wynikiem 20,74. Z kolei na treningu pchnąłem 20,90. Czułem, że granica 21 metrów może paść, choć może nie aż tak wyraźnie. Cieszę się, ale jestem spokojny. Wiele osób gratuluje mi liderowania w światowej klasyfikacji; odpowiadam, że to początek sezonu. Mistrz świata Niemiec Storl czy utytułowani Amerykanie jeszcze nie startowali.

- Zapewne przeczytali o wyniku nieznanego im kulomiota z Krakowa. Może przysłali do Tomasza Majewskiego sms-a z zapytaniem: kto to jest ten Haratyk?!

Czytaj więcej: Jestem na początku drogi