8 medali Małopolan w Lublinie

W Lublinie odbyły się 94. mistrzostwa Polski, w których małopolscy lekkoatletki i lekkoatleci włączyli się do skutecznej walki o medale.

W tegorocznych mistrzostwach kraju Małopolska miała trudniejszą sprawę. Ubył jej Michał Haratyk, który z AZS AWF Kraków wrócił do Sprintu Bielska-Białej. W Lublinie wykazał, że jest obecnie kulomiotem numer 1 w kraju, regularnie uzyskuje bardzo dobre wyniki, teraz miał 21,85 i wyprzedził halowego mistrza Europy Konrada Bukowieckiego (AZS UWM Olsztyn). Nie mogła w Lublinie wystartować ze względu na kontuzję Aleksandra Gaworska (AZS AWF Kraków), czołowa polska biegaczka na 400 m i płotkarka.

Mimo jej nieobecności właśnie płotki stały się silną bronią krakowian. Zarazem pokazała się w nich nowa fala krakowskiej lekkoatletyki. Klaudia Siciarz (AZS AWF) ma 20 lat i już sięgnęła po dominację w kraju wśród seniorek. Zdetronizowała Karolinę Kołeczek (AZS UMCS Lublin), która wygrywała płotki na MP 5 razy z rzędu. W finale 100 m ppł w Lublinie krakowianka miała świetny czas 12,74 choć z minimalnym wiatrem. - Jestem szczęśliwa – powiedziała. - Niedługo postaram się uzyskać jeszcze lepszy rezultat i to bez pomocy wiatru. - Podopieczna trener Ewy Ślusarczyk nie tylko dysponuje młodzieńczą energią, ale ma dobre warunki fizyczne, nie boi się walki ze starszymi, bardziej utytułowanymi rywalkami, ma już minimum PZLA na start w ME seniorów w sierpniu w Berlinie.

Wśród krakowskich płotkarzy ujawnił się w tym roku talent 22-letniego Jakuba Mordyla (AZS AWF), na lubelskim tartanie był drugi 50,31. Płotkarz, podopieczny trenera Andrzeja Gizy też posiada minimum do Berlina.

Pokazali się wśród młodych medalistów i inni Małopolanie. Agnieszka Faka (Wawel) i Mateusz Różański (AZS PWSZ Tarnów) wywalczyli w skoku w dal brązowe medale z wynikami odpowiednio 6,28 i 7,73. Brąz przypadł też młodej kulomiotce z Wawelu Annie Niedbale 16,42. Na trzecim miejscu podium stanęła dyskobolka Monika Nowak (AZS AWF) 51,91.

Natomiast ze „starej gwardii” krakowskiej nie poddaje się dwójka biegaczy. Katarzyna Broniatowska (AZS AWF) na 1500 m z wynikiem 4.16,37 przegrała tylko z liderką krajowej listy Sofią Ennaoui (MKL Szczecin). Jak biegaczka niebawem skończy studia nas weterynarii, będzie miała jeszcze więcej czasu na trening i na udany come back na światowe salony. Przypomniał o sobie Adam Czerwiński (Lider Siercza), który godzi koło Wieliczki pracę nauczyciela z bieganiem, trenuje sam siebie i ponownie myśli o wielkich imprezach. W Lublinie miał srebro na 1500 m 3.46,77, a uległ tylko Adamowi Kszczotowi (RKS Łódź).

W trakcie MP najlepszy wynik na świecie w rzucie młotem uzyskała Ania Włodarczyk (Skra Warszawa) 79,59. Na 200 m rekord Polski do lat 20 ustanowiła Martyna Kotwiła (RLTL ZTE Radom) 22,99; została nieoczekiwanie mistrzynią kraju, a poprawiła 54-letni rekord Ireny Szewińskiej 23,13.

W klasyfikacji medalowej MP wygrał AZS AWF Katowice 2-4-2, 10. był AZS AWF Kraków 1-2-1, 32. Lider Siercza 0-1-0, 40. Wawel 0-0-2, a 42. AZS PWSZ Tarnów 0-0-1. W klasyfikacji punktowej też triumfowali katowiczanie, AZS AWF Kraków zajął 7. miejsce.