5 medali Małopolan

W Radomiu odbyły się 95. mistrzostwa Polski, które były ważnym sprawdzianem przed mistrzostwami świata w Doha (od 28 września).

Małopolanie wywalczyli 5 medali, mniej niż rok temu w MP w Lublinie (8). W finale 100 m ppł Klaudia Siciarz (AZS AWF Kraków) 12,85 nieznacznie uległa Karolinie Kołeczek (AZS UMCS Lublin) 12,82 , rok temu kolejność na mecie w Lublinie była odwrotna. Forma obu płotkarek cieszy w perspektywie światowego czempionatu. Kołeczek stanęła na najwyższym podium MP już po raz 6. W innych występach Małopolan - po srebro sięgnęła w trójskoku Gaja Wota (Wawel Kraków) 12,97. Brąz wywalczyli - w chodzie na 5000 m Antonina Lorek (AZS AWF Kraków) 25.41,39, na 1500 m Katarzyna Broniatowska (AZS AWF Kraków) 4.17,61 oraz Mateusz Różański (AZS PWSZ Tarnów) w dal 7,70.

Z zainteresowaniem czekano na występ świeżo upieczonego rekordzisty Polski na 1500 m Marcina Lewandowskiego. Zawodnik Zawiszy Bydgoszcz biegał bowiem w sobotę w Paryżu i choć w zawodach Diamentowej Ligi był na 1500 m dziesiąty, jednak czasem 3.31,95 pobił swój rekord kraju aż o 2,09 s. Na drugi dzień wstał o 4 rano i zjawił się w Radomiu, tu mimo zmęczenia został mistrzem Polski, choć tempo biegu odbiegało od paryskiego, miał 3,57,60.

Także prosto z Paryża przybyła nasza eksportowa dwójka kulomiotów i walkę o prymat w Polsce rozstrzygnęła między sobą. Najdalej kulę pchnął Konrad Bukowiecki (AZS UWM Olsztyn) 21,83 , a Michał Haratyk (Sprint Bielsko-Biała) uzyskał 21,45.

Paweł Fajdek (Agros Zamość) w rzucie młotem wynikiem 78,61 odzyskał po dwóch latach tytuł mistrza kraju, wyprzedził lidera światowej listy Wojciecha Nowickiego (Podlasie Białystok) 74,75. Pod nieobecność leczącej się Anity Włodarczyk (Skra Warszawa) młot wśród pań wygrała Malwina Kopron (AZS UMCS Lublina) 73,95.

Po zaciętej walce bieg na 400 m złoto zdobyła Iga Baumgart-Witan (BKS Bydgoszcz) 51,48, dopiero trzecia była mistrzyni Europy Justyna Święty-Ersetic (AZS AWF Katowice) 51,63, szósta biegająca po wielu miesiącach leczenia kontuzji Aleksandra Gaworska (AZS AWF Kraków) 53,41. Krakowianka ma szansę włączyć się do walki o miejsce w sztafecie do Doha.
36-letni Piotr Małachowski (Śląsk Wrocław) nie zdobył swego 12. tytułu mistrza Polski w dysku, rzucił 63,17. Przegrał z 23-letnim Bartłomiejem Stójem (AZS PO Opole) 64,33, byłym mistrzem Europy juniorów. Po rocznej przerwie wróciła Kamila Lićwinko (Podlasie Białystok) i wygrała po raz 7. skok wzwyż 1,90. Siódmy też raz w MP (w tym sztafety) triumfowała Joanna Linkiewicz (AZS AWF Wrocław) na 400 m ppł 55,55. Na 100 m Ewa Swoboda (AZS AWF Katowice) 11,21 zdeklasowała swoje rywalki.