#ZOSTAŃWDOMU, OGLĄDAJ GWIAZDY 3'

Promujemy akcję #zostańwdomu i polecamy sportową filmową podróż.

Dzisiaj polecamy: Rydwany ognia (ang. Chariots of Fire) – brytyjski film z 1981 roku, wyreżyserowany przez Hugh Hudsona.

Film został oparty na prawdziwej historii dwóch brytyjskich biegaczy przygotowujących się do letnich igrzysk olimpijskich 1924 roku.

Bohaterami filmu są dwaj brytyjscy biegacze z lat 20. XX wieku, złoci medaliści olimpijscy z Paryża: Eric Liddell i Harold Abrahams, pochodzący z różnych warstw społecznych Zjednoczonego Królestwa. Różnią się nie tylko pochodzeniem, ale i motywacją ciężkich treningów. Abrahams, angielski Żyd, sukcesami sportowymi chce zyskać akceptację w ówczesnym hierarchicznym społeczeństwie, a Liddel, wywodzący się z rodziny szkockich misjonarzy prezbiteriańskich, jest rozdarty między posługą Bogu, a zbytkownym sportem.

Rydwany ognia to opowieść o sportowej rywalizacji, o jej blaskach i cieniach. To także hołd złożony „czasom niewinności” w sporcie, nawet jeśli ukazuje hipokryzję ówczesnych zasad olimpijskich – zawodnik ma obowiązek startować i wygrywać dla swego kraju, nie może jednak zatrudnić trenera.

Film zdobył siedem nominacji do Oscara i zdobył cztery statuetki, w następujących kategoriach: film fabularny, scenariusz oryginalny, muzyka filmowa i kostiumy

Życzymy miłego oglądania.